"Enter"a basıp içeriğe geçin

İNCİRLİ BAYRAM KAVURMASI

KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN! Kurbanlar kesilecek etler çeşitli şekillerde tüketilecek.. Uzmanlar ısrarla eti aynı gün tüketmeyin diyorlar.  Aynı gün ciğer ,böbrek v,s tüketin .  Daha sonra kavurmalar yapın. Kavurma yapacağınız eti önceden hafif zeytinyağı gezdirip bekletirseniz daha yumuşak çabuk pişen kavurmanız olur.

 

Et sote veya kavurma, pişirmesi kolay gibi görünür ama , etin sert veya yumuşak olması  kavurmanın iyi olmasını sağlar.

Kavurma yapacağınız etler  hayvanın aynı bölümünden olmasına dikkat edin. Hayvanın her tarafı aynı ölçüde yumuşak değildir. Eğer  karışık bölümlerden  olursa, kimi daha çabuk pişer, kimi daha sert kalır.

Ben genelikle etleri , birer pişirimlik ayırdıktan sonra, terbiyelerim ve donduruyorum.https://www.nursendogan.com/2009/06/etlerin-hazirlanmasi/  İşimi kolaylaştırıyor.

Tava da etleri 1-2 dk yüksek ateşte kavurduktan sonra düdüklü tencereye alın. Bir bardak sıcak su ilave edip 10 dk.pişirirseniz yumuşacık olur etler.

Ben bu ete bir kaç parça kuru incir ilave ettim. Anneannem kavurma yaparken,  kuru veya taze üzümler atardı ,tencereye. Gerçekten etin lezzetini artırıyor.

Aslında kavurmaya kuyruk yağından başka yağ girmez .. Ama herkes kuyruk yağı yemek istemiyor. Siz eğer kuyruk yağı seviyorsanız, tavada önce bir miktar küçük doğranmış kuyruk yağını   kızartın,sonra etleri ilave edin.

MALZEMELER

250 gr kuşbaşı doğranmış kuzu veya dana eti

2ortaboy soğan

2yemek kaşığı zeytinyağı veya ayçicekyağı

1yemek kaşığı tereyağı

2çorba kaığı sirke veya şarap

4adet kuru incir

1dal biberiye

1tatlı kaşığı kekik

tuz, karabiber

 

HAZIRLANMASI

Genişce tavada svıyağı yüksek ateşete yakmadan ıstın. Etleri ilave edin. 2-3dk. kızartın.

 

Soyup 4e böldüğünüz soğanları,ikiye ayırdığınız incirleri ve biberiyeyi ilave edin. 2-3dk. daha kızartın. Sirkeyi ilave edin. Tavaya bir kapak örtün, ateşi yavaşlatın. Etler suyunu verip tekrar çekinceye kadar pişirin. Suyu iyice çekilmişse ve etler yeterince pişmişse, tuz ,karabiberi ekleyin. Acı seviyorsanız acı pul biber ilave edin. 1-2 dk. daha ateşte tutun.

 

 

Etler pişmemiş ise, 1 bardak sıcak su ilave edin. Kapak kapatın. suyu çekinceye kadar pişirmeye devam edin.

 

İncir ve soğanları tavadan alın. Tereyağını ilave edin. 1-2dk. daha  ateşe tutun. Tavayı ateşten alın. Etleri servis tabağına alın. sıcak servis yapın.

NOT; Yanın da sade pilav patates  püresi.fırın patateshttps://www.nursendogan.com/2010/05/kozlenmis-patates/ haşlanmış sebzelerle vaya salata ile sevis yapın.

 

 

nn