"Enter"a basıp içeriğe geçin

KUZU PİRZOLA GÜVECİ

Kuzu eti diğer etlere göre  en sağlıklısı, Çünkü daha az  sağlıksız yiyeceklerele beslenmiştir. Bazen kokusu rahatsız edebiliyor. Ama soğan ,sarımsak , veya çeşitli baharatlarla yok edilebilir.

Güveç bildiğiniz gibi; pişmiş toprak  tencere. Güveçte  odun fırının da pişen yemeklere de  Güney de Güveç veya tava diyorlar.

Çocukluğum da Annem sıkça yapardı. O zaman etler günlük alınırdı.   Öyle terbiye etmek bekletmek gibi işlemler yapılmazdı.

Şimdi hala Güneydoğu da ve Güney de  aynı şekil de yapılıyor. Et allta üzerin de sebze doğru fırına. Bir kaç saat sonra harika lezzete yemek sofra da.!

Ben de çok seviyorum fırın yemeklerini. Toprak güveç yerine  , seramik fırın kapların da aynı lezzette yemekler yapmak mümkün.  Ben de seramik fırın kabı kullandım.

Ben pirzolaları kızgın tava da 1-2dk. kızartıp mühürledim. Yani etin öz suyunu için de tuttum. İsterseniz doğrudan fırın kabına dizebilirsiniz.

 

 

MALZEMELER  2kişilik

6 Adet kuzu pirzola

4 adet orta boy domates

2er adet kırmızı ve yeşiL biber

1baş sarımsak

1er çay kaşığı ,tuz, karabiber, kekik ve şeker

1yemek kaşığı tereyağı

 

HAZIRLANMASI

Domateslerin kabuklarını soyup yuvarlak dilimleyin.Biberleri ayıklayıp halka ,halka doğrayın. sarımsakların kabuklarını soyun.

Bir tavayı ateşe boş  koyup iyice ısıtın. Pirzolaları yerleştirin. (cızzzzz sesi gelsin) hiç donkunmadan 2-3dk. sonra  etleri çevirin. 2-3 dk daha kızartın.

Güveçe önce kızaran etleri , üzerine domates ,biber ve sarımsakları yerleştirin.

 

Önceden 180 derece de ısıtılmış fırın da  25-30dk.pişirin.

 

Yanın da istediğiniz çeşit bir pilavla sıcak servis yapın.

Ben nohutlu dövme pilavı  ( aşurelik buğday)  ile servis yaptım. Tavsiye ederim. AFİYET  OLSUN!