"Enter"a basıp içeriğe geçin

İÇİM BEYAZ PEYNİR VE KÖZ PATLICANLI RAVİOLİ,DOMATES SOS İLE

Ülker İçimlehttps://www.nursendogan.com/2012/11/icimden-yemek-geldi/ yaptığımız üçüncü yemek bu köz patlıcanlı taze peynirli ,İtalyanların bir çeşit mantı veya    makarnası .      https://www.nursendogan.com/2012/11/kestane-pureli-peynirli-cikolata-mus-taze-zencefilli-visneli-sos-ilehttps://www.nursendogan.com/2012/11/koz-domates-corbasi-icim-taze-peynirli-baharatli-brusechetta-ile/

Benim  çok sevdiğim hafif duman sinmiş patlıcanla doldurduğumuz ravioli çok güzeldi. Ravioli ler makarna gibi haşlandıktan  sonra süzülür başka bir tavada eritilen tereyağında sotelenir. Sonra üzerine de sosla servis yapılır. Sanırım şefimiz daha hafif olsun diye tereyağı kullanmadı. Ben şaka ile karışık tereyağı isteyince  bana bir miktar tereyağı verdi. Bir kısım roviolileri tereyağında soteledik bir kısmına hafif zeytinyağı gezdirdik .  Ülker ürün müdürü   Sevgili   Selcan Çalışır ve arkadaşları ile  zevkle tükettik.

Hazırladığımız hamuru  hamur açma makinası ile açtık. Oklava ile de açılabilir. Hamuru bir cam çay bardağı veya bir kurabiye kalıbı ile kesebilirsiniz. Biz kare ,kare kestik , Selcan hanım bir çatalın ucu ile şekilendirdi.

 

 

 

HAMUR   İÇİN

200gr un

3yumurta

1çorba kaşığı zeytinyağı

1tatlı kaşığı tuz

Unu ve tuzu birlikte eleyin.ortasını açın. yumurtaları ve zeytinyağını ortaya alın. Bir çatalla hafifçe karıştırın. Unu yavaş,yavaş ortaya alıp yoğurun. Ele yapışmayan bir hamur yapın.  Bir tabağa alın.Üzerine streç folyo kapatın. Dinlenmeye bırakın.

 

İÇ DOLGUSU İÇİN

2adet patlıcan

1diş sarımsak

1ortaboy soğan

50gr İçim krema

50grİçim beyaz peynir

2çorba kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber

Patlıcanları alevli ocak üzerin de yumuşayıncaya kadar  çevire,çevire közleyin.

 

Soğanı ve sarısağı ince doğrayın zeytinyağın da  2-3dk soteleyin. Patlıcaların içlerini bir kaşıkla alıp soğana ilave edin. Tuz,karabiber ve şekeri ilave edin. 1-2 dk karıştırın ateşten alın.

Bir kaseye alın, krema ve peyniri ilave edip karıştırın ve soğumaya bırakın.

 

SOS İÇİN

3ortaboy domates

1küçük soğan

2diş sarımsak

2çorba kaşığı zeytinyağı

1tatlı kaşığı şeker

tuz,karabiber

Soğan ve sarımsakları  küçük doğrayın. Bir sos teceresin de zeytinyağın da 2-3dk. soteleyin. Domateslerin kabuklarını soyup küçük doğrayıp ilave edin.

 

 

 

Hafif ateşte 20 -25 dk. pişirin. Tuz, şeker karabiber ile tatlandırın. ateşten alın.

 

HAZIRLANMASI

Hamuru 4 parçaya ayırın. Hamur açma makinası veya oklava ile uzunca  bıçak sırtı inceliüin de açın.

Açtığıanız hamura,  ceviz büyüklüğün de patlıcan karışımını aralıklarla yerleştirin. Hamurun kenarlarına hafifçe su sürün.

Açtığınız diğer parçayı üzerine kapatın.  Hafiçe bastırın. Bir kalıpla veya kare,kare  kesin .Bir çatalla kenelarını bastırıp şekil verin.

Bir tencere de 4-5 bardak su kaynatın . 1tatlı kaşığı tuz ilave edin. Hazırladığınız raviolileri içine atın. Suyun yüzüne çıkıncaya kadar haşlayın.  Bir tavada 2 çorba kaşığı tereyağını yakmadan ısıtın. Pişen hamurları delikli kepçe ile sularını süzdürerek alın. Tereyağında  birdk kadar soteleyip servis tabakalrına   alın.  Üzerlerine bir miktar  sosla servis yapın.