"Enter"a basıp içeriğe geçin

KABAK ÇEKİRDEĞİ PESTOLU KUZU PİRZOLA

Kuzu pirzola bana göre en lezzetli ettir.Pirzolanın üzerin de ona lezzet veren yağını isterseniz  kasabınıza aldırın.Veya piştikten sonra yerken kesip atın. Çocuklara  yedirmek için  de kuzu  eti en iyisidir. Kuzu daha genç olduğu için daha az  yanlış beslenmeye  maruz kalmıştır.Daha yumuşaktır,çok fazla pişirmek gerekmez.

Kuzu pirzola  hiç bir şey ilave etmeden,tava da 2-3dk. da pişer. Eğer önceden de terbiye ederseniz yumuşacık olur pirzolanız.  Bu pirzolaya maydanoz, nane, ve kabak çekirdekli bu sos  çok yakışıyor.

Yanın da çok hafif patates kekleri ile daha da zengin bir menü çıkar ortaya.

https://www.nursendogan.com/2012/11/sutlu-patates-kekleri/ ile,  basit ama  çok şık bir menü olarak sunabilirsiniz.

MALZEMELER

1 kişi için 4 er kuzu pirzola

1/2 su bardağı kabak çekirdeği içi

1 tutam maydanoz

1 tutam taze nane

1 diş sarımsak veya 2 dal taze sarımsak sapları

2 çorba kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

2 çorba kaşığı zeytinyağı

tuz ,karabiber

HAZIRLANMASI

Önce pestoyu hazırlamak için; kabak çekirdeklerini yapışmayan tava da 2-3 dk. kavurun.

Bir rondoya, maydanoz,nane,sarımsak,limon kabuğu ve suyu, zeytinyağı tuz ve karabiberi birlikte koyup püre  yapın. Bir ,iki kez karıştırın. Tekrar rondoyu çalıştırın, gerekirse bir miktar zeytinyağı veya su ilave edin. Hazırladığınız pestoyu bir  kaseye alın.

 

 

Servisten hemen önce   Fırını 200 derece de ısıtın. Yapışmayan bir tavayı  da ısıtın.

Pirzolaları kızgın tavaya yerleştirin. Her iki taraflarını 2 şer dakika pişirin.

Tavanın sapı uygunsa hemen fırına yerleştirin. Veya bir fırın kabına yerleştirip fırına sürün. 5 dakika fırın da tutun. Fırından alın. Üzerlerine hafifçe tuz serpin. Servis tabakların alın.  Közlenmiş patateshttps://www.nursendogan.com/2010/05/kozlenmis-patates/ veya patates kekleri https://www.nursendogan.com/2012/11/sutlu-patates-kekleri/ yerleştirin. Arzunuza göre daha önceden hazırladığınız pestoyu  üzerine gezdirin veya yanın da  ayrı bir sos kabın da  sıcak servis yapın.