"Enter"a basıp içeriğe geçin

KESTANE PÜRELİ ÇİKOLATLI PEYNİRLİ PASTA

 

Daha önce İçim peynirle yaptığımız pastaynın peynirli kremasına çırpılmış yumurta akını çiğ kullanmıştık. (Bütün MUS tarzı kremalar da böyledir)https://www.nursendogan.com/2012/11/kestane-pureli-peynirli-cikolata-mus-taze-zencefilli-visneli-sos-ile/ Çiğ yumurtadan geçebilecek hastalıklar yüzünden , ben kullanmak istemem . Hele bir torunlarıma yedireceksem ..

Onun için,Torunlarıma aynı pastayı. Yumurta akını,çok sıcak şurupla pişirip yaptım. Çok daha güzel oldu . Üstelik daha doğru!

Bundan sonra MUS tarzı tatlılar da hep bu yöntemi uygulayacağım.. Şiddetle tavsiye ederim.. Hamileler ,çocuklar rahatlıkla tüketebilir..

Pastanın alt kısmını normal porselen kalıplar da. Hatta muffin kapların da .. Kalıbın birine yağlı kağıt yaymıştım,belki yapışır diye. Ama hiç te gerekli değilmiş. Yalnız  kalıbı yağlamak gerekiyor.

Her şeyi aynı https://www.nursendogan.com/2012/11/kestane-pureli-peynirli-cikolata-mus-taze-zencefilli-visneli-sos-ile/buradaki gibi hazırlayın.  Kremasını  aşağı da anlattığım gibi hazırlayın.

MALZEMELER

100gr İçim taze peynir veya Labne peynir

200gr Bitter çikolata

1yumurta sarısı

2yumurta akı

4çorba kaşığı  şeker

2çorba kaşığı su

HAZIRLANMASI

Çikolatayı bir kasede kaynayan su üzerine yerleştirin. Hiç karıştırmadan eriyinceya kadar tutun.

 

 

Kaseyi dikkatle suyun üzerinden alın. Yumurta sarısını ilave edin. Hızla karıştırın. Soğumaya bırakın.

M

Şekeri su ile küçük  bir kapta ateşe alın.  Koyulaşıncaya kadar kaynatın. Karemelize olmadan ateşten alın. Bu arada, yumurta aklarını bir fiske tuz ilave edip  bir kasede çırpın. Sıcak şurubu yavaş,yavaş içine akıta,akıta çıpmaya devam edin. Toplam  7 dakika çırpın.

Çikolatanın üzerine boşaltın. Peynir de ilave edin. yavaş, yavaş karıştırın. Buz dolabın da en az bir saat bekletin.

Daha önceden hazırladığınız soğumuş olan pastanın üzerine boşaltın. Düzeltin. Derin dondurucuda en az bir saat bekletin. Vişne sosonu hazırlayın. Pastayı dondurucan alın. Pastanınızın üzerine yayın. Servise kadar buz dolabın da bekletin.