"Enter"a basıp içeriğe geçin

MAHLUTA= MERCİMEK ÇORBASI

Yapılan araştırmalar da ,  Ülkemiz de en fazla mercimek çorbası pişiriliyor. Çok çeşitli şekilde yapılıyor. Unla koyulaştırma,sütlü, patates, havuçlu, bulgurlu. v.s. Hepsi de çok lezzetli ve besleyici.  Seviyoruz.  ( Yabancı dostlarımdan ,Dünyayı gezmiş bir hamım. İçtiği, hiçte güzel olmayan , mercimek çorbasına bayılmıştı. Gittiği her yerde anlattı çorbayı.)

Mercimek çorbasını her pişirmem de, Eşim,  annesinin yaptığı gibi ister. Adana usulü… Sadece mercimek ve pirinç, ve çok dağılmamış. Adana da MAHLUTA denir.

Belki eski şartlar da ,yeterince pişirilemiyordu. Diri kalıyordu taneler. Ben düdüklü tencere kullandığım için, hemen pişiyor ,eziliyor.  Düdüklü tencere de pişirirseniz daha az su yeterli olabilir. Normal tencere de pişirirseniz,daha fazla su gerekebilir. Mercimek önce köpürür.  Dikkatli olamak gerekir. Hafif ateşte ara, sıra karıştırıp pişirin. Mercimek tencerenin dibine yapışır ve kolayca yanar.( bir çorba için ne çok şey anlattım !?…Bir dolu yemek tarifleri varken ; neden bu basit çorba demeyin.. Basit olanı bilmek gerekir önce..    )

Çok az mercimekten bir tencere çorba olur. Çorba yaparken çok fazla yapmayın.    Bıktırmasın!… Mercimek çorbası bekledikçe yoğunlaşır. Tekrar ısıtırken bir miktar et suyu veya su ilave etmek gerekir.

Mercimek bol lifli olduğu için gaz yapabilir. Onun için mutlaka kimyon ilave edin. Ayrıca ,kimyon tadını daha da lezzetli yapar.

MALZEMELER 4-5 kişilik

1/2 su bardağı kırmızı  veya sarı mercimek

2 çorba kaşığı pirinç

4-5 su bardağı et suyu veya su

1 tatlı kaşığı kimyon

tuz,karabiber

1 adet kuru soğan

3 kaşığı  tereyağı

1 tatlı kaşığı biber salçası veya pul biber

 

 

HAZIRLANMASI

Mercimek ve pirinci yıkayın. Et suyu veya su ile bir tencere de  15-20 dk. pişirin. Kontrol edin. gerekirse bir miktar su ekleyin. Yeterince pişti ise tencereyi ateşten alın.

 

Soğanı ince  yemeklik doğrayın. Tereyağı ile bir tavada pembeleşinceye kadar soteleyin. Biber salçasını ilave edin. 1- dk. daha soteleyin. Çorbaya ilave edin.

Çorbayı ateşten alın.  yanında kızarmış ekmekle servis yapın.