"Enter"a basıp içeriğe geçin

SÜTLÜ PATATES KEKLERİ

En  sevilen sebzedir patates.Belki de her evde en çok pişirilen sebzedir. Dışarı da,olur, olmaz  şeyler yiyen biri değilimdir.  Ama Kızarmış patatese  dayanamam!? eşimin şaşkın bakışları altın da, temiz, pis yağda kızarmış demeden yerim…

Ama  bu yaptığım papates keklerini  de çok severim nasıl lezzetli hafif  bir yan yemek veya tek başına da çok güzel  oluyor. Sadece  yanın da salata ile tek başına bir öğün bile  olabilir.

Miktarı kendinize göre ayarlayın.  Ortalama bir portakal büyüklüğün de bir patatesten iki maffin kalıbını dolduruyor.

Patatesleri soyun. İnce cips gibi rendeleyin. Veya incecik doğrayın.Dilimlerin tüm çıkması şart değil. ince dilimlenmiş olsun yeter.

Muffin kaplarına dilimleri bastıra,bastıra yerleştirin. Yerleştrirken bir ,iki kez bir tuzluktan hafifçe tuz ve karabiber serpin.

Her kalıba 1çorba kaşığı süt gezdirin. Yine hafif tuz,ve karabiber serpin. 1er çay kaşığı tereyağı parçası yerleştirin. Kalıpları biir fırın tepsisine dizin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırın da 16dk. pişirin.

Fırından alın. Kalıptan almak için , kalıpları dikkatle bir delikli kaşığın üzerine ters çevirin.  Kaşık yardımı ile servis tabağına yerleştirin.

 Herhangi bir et yemeği yanın da sıcak servis yapın.