"Enter"a basıp içeriğe geçin

DEREOTLU ,TAZE SOĞANLI BULGUR PİLAVI

Bulgur pilavını birde böyle deneyin. Bulgur hakkın da yaptığım araştırmalar artıkça , benim şaşkınlığım da artıyor. Özellikle Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş hanımlarla sohbet ederim .Neler pişiriyorlar.Bazen çekiniyorlar .Anlatmak istemiyorlar.Ne yapacaksın bizim yemekleri  diyor çoğu. Oysa Dünya da yeni trend basit köy yemekleri. Dünyaca ünlü şefler en ucra köyler de yeni lezzetler arıyorlar.

Kimi yeşil soğanın   sertleşmiş orta kısımlarını, kimi sadece  saplarını,Tarlaların   kenarların da,kendiliğinden yetişen çeşitli otlarla, Kendi ürettikleri yeşilliklerle  yaptıkları yemeklerde genellikle bulgur var.  Aslın da eli öpülesi Anadolu kadını yoklukta neler yapmışlar…

Rahmetli Anneannem de   çeşitli otlar sebzelerle yapardı..Mesela ,taze soğan saplarını atmaz ,böyle değerlendirirdi.

Bana hediye gelen organik dereotu ve soğanı çok olunca , bir köylü hanımdan  öğrendiğim gibi bu pilav da kullandım.Hatta bir kaç kestane ilave ettim  nefis bir pilav oldu. Pirinç yemek istemeyen rahatlıkla bu pilavı davetleri için yapabilirler.

 

MALZEMELER

5_6 adet taze soğan

1 demet dereotu

1 su bardağı pilavlık bulgur

3 çorba kaşığı zeytinyağı veya tereyağı

3 bardak sıcak  su

tuz,karabiber

 

HAZIRLANMASI

Soğanları ayıklayın ,baş ve sap kısımlarını ince doğrayın.  Dereotunu kıyın.

 

 

Tereyağı veya zeytin yağını ,önce sap kısımları ile bir tencereye alın. 3 dk. soteleyin.

Bulguru tuz ve karabiberi ilave edin. Karıştırın. Suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. 5 dk. pişirin.

 

 

Soğan baş kısımlarını ve dereotunu Arzu ederseniz 6-7 adet  ayıklanmış kestane ilave edin. ateşi hafifletin. Tencerenin kapağını kapatıp  suyunu tamamen çekinceye kadar 10 dk.pişirin. Ateşten alın. Kapağın altına bir kağıt havlu yerleştirin. 15 dk.Dinlendirin.

Kestane varsa ,ayrı bir tabağa alın. Pilavı karıştırın. Servis tabağına alın. Kestaneleri üzerine dizin. dereotu ile süsleyin.