"Enter"a basıp içeriğe geçin

BALLI ,LİMONLU TAZE ZENCEFİL

Taze zencefil ,özellikle soğuk alğınlığına, ses kısıklığına çok etkili. Ben taze zencefili soyup ince dilimliyorum. Buzdolabın da uzun süre kalıyor. Bir parçayı  çiğnerim . Biraz acı ama pek rahatsız etmiyor. boğaz ağrılarımı hızla iyleştiriyor.

Limon ve organik balla şurubu. Çok lezzetli oluyor . Sıcak,soğuk su ile karıştırp içilebilir. Hatta içki içenler koktellerine katabilirLer.

1tatlı kaşığı  şurubu 1 yaşından büyük çoçuklara rahatlıkla verebilirsiniz. Öksürüklerine boğaz ağrılarına iyi gelecektir. Ama çocuklar için belki biraz acı gelebilir . O zaman kuru toz şeklin de zencefili bir miktar balla karıştırıp bir çay kaşığı  kadar verin  1yaşından büyük öksürüğü olan çoçuklara..

Zencefili isterseniz , incecik rendeleyin isterseniz , ince dilimleyin. Her iki şekil de olabilir.

MALZEMELER

1büyükçe parça taze  zencefil

2 limon

1su bardağı bal

HAZIRLANMASI

Zencefili yıkayın, istersenis kabukları ile veya kabukları ile incecik doğrayın. Veya incecik rendeleyin.  Limonları sıcak su altında ovarak yıkayın. İncecik dilimleyin.

Geniş ağızlı bir cam kavanoza zencefil ve limon dilimlerini karışık bir şekilde yerleştrin. Üzerine balı boşaltın.

Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Buz dolabına kaldırın. Hergün kavanozu çalkalayın. Alt,üst edin. 4-5 Gün sonra şurubunuz hazırdır. Arzu ettiğiniz gibi kullanın. Buz dolabın da  2 ay saklayabilirsiniz.