"Enter"a basıp içeriğe geçin

NEW YORK’ TA YENİ YIL PARTİSİ (Hindi kızartması)

Dünürlerim New York ta ,her yıl  bir yeni yılı karşılama partisi veriyorlar. Bu yıl ben de katıldım.   Çok soğuk bir gündü, Damadımın babası , bahçe de ,  tüple yanan bir ocak hazırlamış ,uzun  özel bir tencere de yer fıstığı yağını ısıttı,  delikli bir tepsinin ortasıdaki  şişe hindiyi yerleştirdi. Hindini üzerin de sadece bir miktar toz biber serpmişti.

Şişin ucundaki halkaya bir sopa geçirdi , sonra kahkahalar espriler ve bir dolu kamera önünde dikkatle hindiyi yağa daldırdılar.

T encerenin kapağı kapatıldı. 1 saat kapak açılmadan kızartıldı.

Yine dikkatle şişin ucunda ki, halka ve sopanın yardımı ile hindi yağdan çıkarıldı.  Ortalığa yayılan kokular arasın da ikinci hindi indirildi yağın içine.

Mutfağa giden ,kıtır ama içi sulu  hindi. Ünlü bir cerrah tarafından dikkatle  dilimlere ayrıldı.

Ben  de  eşlik etmesi için , mercimekli bulgur pilavı

https://www.nursendogan.com/2009/08/mercimekli-bulgur-pilavi-muceddere-pilav/

https://www.nursendogan.com/2012/05/ntv-refika-mucize-lezzetler-deyim/https://www.nursendogan.com/2011/04/gulben-ergen/

Nar bademle süslediğim ıspanaklı bulgur salatası yaptım.  Dünya da yeni trend  buğday özü,  bu da  bulgurda var. Çoğunluğu doktor olan misafirler çok ilgi gösterdiler. Tarifler aldılar. Koca ,koca kaseler kısa sürede boşaldı.

 

Ev sahibinin Cranberry (turna yemişi) sosu  da hindi eti ile çok iyi oluyor. Hafif tatlı, kekremsi bir tadı  var.https://www.nursendogan.com/?p=8725154757_10151168480685998_2096945641_n[1]

O gün torunum  Sara nın doğum günü idi.(Tatilden önce arkadaşları ile bir kutlama olmuştu.) İkinci kez kutlamak çok hoşuna gitti tabii…

İstanbuldan götürdüğüm kuru baklava ve lokumlar da çok beğenildi. Aslında sadece yemeklerimiz Ülkemizi harika bir şekilde tanıtır ,ama  ne yazık ki olamıyor!???