"Enter"a basıp içeriğe geçin

ENGİNARLI KİNOA PİLAVI

Kinoa (Quinua) Ülkemiz de moda olmaya başladı.Daha önce uzunca anlattımhttps://www.nursendogan.com/2013/04/quinua-kinoa-salatasi/ Protein açısndan çok zengin olduğunu söylüyor uzmanlar. İnkalar dan günümüze gelmiş bir tahıl cinsi. Beyaz ve kırmızı taneli oluyor. Pirinç ,bulgur kullanılan her yemekte kullanmak mümkün.

a100901_1004_quinoaopener_l[1]

Daha önce  anlattığım gibi, kinoa, hafif acımtrak olduğu için ,sanki biraz şekerli kuru meyve ilave edilirse denge sağlanıyor. Enginarlı yaptığım bu pilava birkaç kuru kaysı ekledim. Hafif zeytinyağılı bir pilav. Eğer bir miktar limon suyu ilave edilirse  salata oluyor.

MALZEMELER

1su bardağı Kinoa

1enginar

1soğan

3-4  adet kuru kaysı

1limon kabuğu (ve limon suyu)

tuz

HAZIRLANMASI

Kinoa yı tel süzgeçe alın. Ovarak  akar su alınta yıkayın. Süzülmeye bırakın.

 

 

Enginarı doğrayıp parçalara ayırın. Limonlu su içinde bekletin.  Kaysıları küçük doğrayın.

Bir tencerede 1,5 su bardağı suyu kaynatın. Kıylmıış soğan, tuz ve kinoayı ilave edin. 10dk. pişirin. Enginar dilimlerini sudan alın , kaysılarala birlikte ilave edin.  Tencerenin kapağını kapatın. 10 dk. kısık ateşte suyu tamamen çekinceye kadar pişirin. Zeytinyağını ve limon kabuğunu ( eğer salata gibi sunacaksanız limon suyunu da ekleyin) ilave edin. Hafifçe karıştırın. Tencereyi ateşten alın.  10-15 dk. dinlendirin. Sıcak servis yapın.