"Enter"a basıp içeriğe geçin

LİMONLU DONDURMA

Bir süre önce Star Tv de Melek proğramına katıldımhttps://www.nursendogan.com/2013/06/video-dondurma-tarifi-melek-star-tv/çeşitli dondurmalar yaptık ,bir kısmını göstermeye zaman kalmadı.  Biri de sıcak günler de ferahlatıcı limon dondurması.

Belki yaz mevsimi , belki artık herkes daha doğal lezzetler peşin de . Çok ilgi gösterdiniz.Çeşitli dondurmaları  soran e-mailler alıyorum. Hemen hemen bütün dondurma tariflerim de linkleri verdim. Video ve resimlerle anlatmaya çalıştım.

Dondurmanın belki en zor olan kısmı karıştırma.  Piyasa da ev tipi dondurma makineleri var . Hatta araştırma yaptım. Konya da bir firma ev tipi makineler yapmış ama oldukça pahalı (bana göre) Kimi dondurma makinesinin içinde ki kabı en az bir gün derin dondurucu da tutuyorsunuz, sonra dondurmanızı karıştıra,karıştıra 30 dk. yapıyor. Yani iyi karıştırma esastır dondurma için.

Ölçülere dikkat edin . Dondurmanın şekeri çok olursa yeterince donmaz yumuşak olur. Gerektiğinden fazla karıştırmak dondurmayı sulandırır.

Salep iyi özleşirise aslın da çok karıştırmaya da gerek kalmıyor. Varsın içinde buz tanecikleri olsun! içiniz rahat zevkle tüketiyorsunuz yaptığınız dondurmayı. En kaliteli en iyi marka dondurma dondurucu da kalınca için de buz tanecikler oluyor.

Limonlu dondurmayı, sütlü   ve sütsüz iki ayrı şekilde yaptım.  İkisi de çok güzel oluyor.  Sütlü olana, salebi sütle pişirdikten sonra ilave ettim. Sütsüz  olana doğrudan salebi karıştırdım. Oda gayet başarılı ve lezzetli oldu. Şekeri  azdı ama çok lezzetli oldu.

En fazla şeker miktarı soruluyor.. Şeker bilindiği gibi donunca tadı azalır. Bir fiske tuz dengeyi sağlar. Çok şekerli yeterince donmaz. Az şekerli tatsız gelebilir. Ben tariflerim de ortalama ölçü veriyorum . Siz kendi ağız tadınıza göre şeker miktarını ayarlayın.

MALZEMELER

2 limon

2 su bardağı şeker

3 su bardağı su

2 su bardağı süt

2 tatlı kaşığı salep

 

HAZIRLANMASI

Limonları ovarak yıkayın. Kabuklarını incecik rendeleyin. Şeker ve limon kabuklarını bir kase de parmak uçlarınızla ovarak karıştırın. 1 saat  bekletin. Limonları sıkın şekere 2 bardak su ilave edin. Şeker eriyinceye kadar karıştırın.

Tel süzgeçten başka bir kaba süzün. 1 bardak limonatayı ayırın.

SÜTSÜZ YAPMAK İÇİN ;limonataya 1 tatlı kaşığı salebi  ve 1 bardak suyu karıştırın. Bir kenar da  1 saat bekletin.  Donduracağınız kaba alın. Derin dondurucuya kaldırın. Her yarım saatte bir çatalla karıştırın. İşlemi 3-4 kez tekrarlayın.

SÜTLÜ YAPMAK İÇİN;   Bir tencere de süte 1 tatlı kaşığı salebi  karıştırın, 15-20 dk. bekletin. Tencereyi ateşe alın. Karıştıra,karıştıra 2-3 dk. pişirin. Ateşten alın. Soğutun. Ayırdığınız limonatayı ilave edin. Çırparak karıştırın. Donduracağınız kaba boşaltın. Derin dondurucuya kaldırın.Her yarım saatte  bir çatalla çırparak karıştırın.

 

 

Limon kabuklarından garnitür nasıl yapılır?.

Limonları   iyice yıkayın. Kabuklarını   uzun, uzun rendeleyin . Veya limonların beyaz kısmını almadan soyun ve ince uzun kesin.   Bir  küçük tencereye alın.  Bir bardak  su   ve yarım bardak şeker  ilave  edin.  Suyunu çekinceye kadar pişirin.  Soğuyunca küçük bir kavanoz da  buz dolabın da saklayın. Tatlı ve dondurmalar da süs olarak kullanın.

101_0532

 

 

3 Yorum

  1. bu nedi pisdi en asani bananli dondurmadi.

  2. Ne dediğinizi anlamadım.Lütfen tekrar yazın.

  3. melike

    merhaba. bebeğim için şeker yerine bal kullanmak istersem ne ne şekilde ve ne miktarda kullanabilirim?

Bu yazı yorumlara kapalı.