"Enter"a basıp içeriğe geçin

VİŞNE ŞERBETİ

Çocukluğumdan aklım da kalan bir lezzet.. Toros Dağların da ki ; yaylalar da geçti çocukluğumun yazları. Torosların tepelerin de; kalan karları, köylüler eşeklere yükler, satarlardı. Kar alıp üzerine vişne şurubu döker yerdik! O tarihler de,  ne yazık ki elektrik yoktu o dağlar da. O karlar, temizmi, kirlimi düşünmezdik.  Adana ağzı ile; KARSAMBAÇ yapardık.

Ağaçlarımızın vişnelerinden ,reçel,kışlık şuruplar,pestiller, hemen taze,taze şerbetler ,hatta likör bile .https://www.nursendogan.com/2009/09/visne-likoru/  yapılırdı.

Annem reçel yapmak için vişnelerin çekirdeklerini çıkarıken ,haliyle suları akardı vişnelerin. Hemen oracıkta bardaklara doldurur içerdik.

 

HAZIRLANMASI

Arzu ettiğiniz kadar vişneyi,yıkayın.Süzülmeye bırakın. Saplarını ayıklayın.Çekirdeklerini ayıklamak için ya bir alet kullanın.

Veya vişnelerin üzerine bir avuç şeker serpin. 1 saat kadar bekletin. Vişnelerin yumuşadığını göreceksiniz. İki parmağınızla tutunca ,çekirdeklerin hemen çıkacaktır.

Vişnelerin ayıklanması bitinceye kadar , kasede suların biriktiğini göreceksiniz. O suyu başka bir kaseye alın.

Vişne suyu hangi ölçüde ise ayını ölçü ile şeker ölçün. Vişne suyu ile şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Temiz bir kavanoza doldurun. Buz dolabın da saklayın. (bu arada asla su ilave etmeyin.) Bir yıl dayanabilir.

İkram edeceğiniz zaman ; bir bardağa iki parmak kadar  alın. Üzerine buz ve su ilave   edin. Veya maden suyu doldurun. Hemen servis yapın.

Kalan vişneleri komposto veya reçel yapabilirsiniz.