"Enter"a basıp içeriğe geçin

VİŞNE SORBESİ

Sorbe bir nevi  şerbet. Fransız tatlısı. Fransızlar ,Osmanlıların şerbetini almışlar,dondurmuşlar ve Sorbe demişler… İki yemek arasın da yeniliyor,damağı  gelecek yemeğe hazırlıyor.  Bu sıcak günler de nasıl iyi olur. Yemek araların da şerbet içileceğine sorbe yemek. Hafif şekerli, gün boyunca kaybattiğiniz enerjiyi geri veriyor .

 

HAZIRLANMASI

Arzu ettiğiniz miktar da vişneyi yıkayın. Saplarını ayıklayın. Bir kase de üzerine yarım su bardağı kadar şeker serpin.Karıştırın.

Bir -iki saat  bekletin . Bu şekil de ,vişneler yumuşar, çekirdeklerini kolaylıkla ayıklarsınız. Vişneleri parmaklarınız arasın da hafif sıkarak ayıklayın.

Veya ayıklama aleti ile çekirdekleri ayıklayın.

Ayıkladığınız vişneleri hafifçe bastırın. Sularının daha çok akar.Vişnenin sularını yayvan kenarları çok yüksek olmayan  bir kaba alın.

Arzu ettiğiniz kadar şeker ilave edin.Şeker eriyinceye kadar karıştırın.  Kabı derin dondurucuya yerleştirin. Bir kaç saat sonra

iyice donmuş olan vişne suyunu, bir çatalla kazıyarak karıştırın. Sorbeniz hazırdır. Kazıdığını sorbeyi kapaklı bir kaba aktarın. Servis yapıncaya kadar , derin dondurucu da bekletin. Arzu ettiğiniz gibi servis yapın.