"Enter"a basıp içeriğe geçin

BULGUR KİTABIM

1234695_10202595776234697_1545008589_n[3]

Uzun yıllardır araştırmalar yaptığım BULGUR kitabım  nihayet çıktı.

Yıllarca anlatmaya çalıştım. Ne yazık ki; bulgur lafı duyan ,dudak büktü , en ünlü değilsin kitabın satmaz… dendi.. Taa ki .. gencecik , vizyonu  geniş sevgili Refika Birgül le karşılaşıncaya kadar.. Beni ve yaptıklarımı anladı , bu kitabı ben yaparım dedi.  Ve o zaman sadece 3 kişilik ekibi ile işe koyulduk.

Refikanın , muhteşem Boğaz manzaralı   mutfağında. Ben pişirdim bazı fotoğrafları kendisi , bazılarını Didem Aşcı, bazılarını Bahar kitapçı çekti.Neşe için de , şakalarla yaptık ,yedik bulgur yemeklerini. Bana da çok hoş bir ad verdiler..BULGURCU TEYZE!… Evrildi, çevrildi. Sonun da çıktı, imece ile hazırlanmış kitabımız.. Sevgili Refika ve ekibine  sonsuz teşekkürler..

KİTABIM RAFLARDA

BASIN BÜLTENİ

Refika€™nın Mutfağı€™nın bulgurcu teyzesi Nursen Doğan€™ın:

Bulgurun Halleri “başlangıçlardan tatlılara bulgurlu tarifler€ adlı yemek kitabı, Boyut Yayıncılık€™tan çıktı!

Biri mutfağını açtı, öbürü pişirdi, diğeri fotoğrafını çekti ve hep beraber yendi!

Nursen Doğan€™ın gazetede Refika Birgül€™ün bir yazısını okuduktan sonra gönderdiği kutlama mesajıyla başlayan bulgur macerası €œimece usulü çalışma€nın bir ürünü. Nam-ı diğer Bulgurcu Teyze Nursen Doğan€™ın yıllardır biriktirdiği, hayal ettiği tarifler; geçmiş ile modernin birleştiği Refika’nın Mutfağı’nda pişti, en doğal haliyle fotoğrafları çekildi ve sonunda tüm bu yolculuk; içinde köftesinden pilavına, dolmasından tatlısına kadar ana malzemesi bulgur olan 110 tane tarifin bulunduğu bir kitap haline büründü.

Bulgurun Halleri, Nursen Doğan€™ın doğal dil ve anlayışından uzaklaşmadan, onun önderliğinde ilerlenerek hazırlandı. Tarifler tamamen Nursen Doğan€™ın eseri, onun uzun yıllar içerisinde oluşturduğu damak yapısının ürünü. Refika€™nın Mutfağı ise yemeklerin sunumu, reçetelerin yazılması, oranların kesin ve net olması gibi konularda yardımcı olarak bu keyifli eseri şekillendiren, yavaş yavaş pişiren kap oldu. Refika€™nın da dokunuşuyla, ortaya geleneksel olanın modernle harmanlandığı bu lezzetli çalışma çıktı.

Neden Bulgurlu Tarifler?

Bulgur, sadeliği ile güçlü ve baş döndüren bir malzeme. Yoklukta da varlıkta da adil. Bir nevi simit gibi.

En eski bulgur çeşidinin yine bu topraklarda ortaya çıkması ve bu coğrafyadaki köklü tarihi ile evlerimizdeki yaygın kullanımı, bulguru çok bereketli bir malzeme haline getiriyor. Bu nimet, Nursen Doğan€™ın bulgurlu tarifleriyle birleşince Refika€™nın Mutfağı olarak heyecan duyduk. Bu yolculuğa olsa olsa bulgurla başlanır dedik ve kolları sıvadık. Başlangıçlardan tatlılara kadar bulgurun her halini, bir kaşif ruhuyla keşfetmeniz ve tatmanız için bu kitabı hazırladık.

Nursen Doğan (nam-ı diğer Bulgurcu Teyze) Kimdir?

Nursen Doğan, Refika€™nın Mutfağı€™nın 68 yaşındaki bulgurcu teyzesi. Adana’da dünyaya gözlerini açan, İstanbul ile evlenen, çocuk ve torunları için Amerika ile tanışan biri olarak bir birikimin birleşimi. Adana’da ilk bulgur dinkini kuran dedesi sayesinde bulgurla iç içe büyümüş, mutfağını da bulgurla zenginleştirmiş ve onca tarifiyle bu işe gönlünü vermiş biri.

Neden Refika€™nın Mutfağı?

Refika€™nın Mutfağı, Refika Birgül önderliğinde Kuzguncuk, Simotas Binası€™nda konuşlanan bir mutfak ve yaşam atölyesi. Geleneksele sahip çıkarak, modernle birleştiren, kültürün ve insan emeğinin kıymetini bilen, yemek ve yaşam üzerine tariflerin yazıldığı, TV€™ye yemek programı hazırlayarak bu kıymeti dünyaya tanıtma amacında olansıcak bir atölye.

“Refika’nın Mutfağı’nda Pişen Kitaplar” Serisi

Refika€™nın Mutfağı ekibi olarak €œRefika€™nın Mutfağı€™nda Pişen€ kitaplarımız olsun hayalini kurduk ve gazete yazılarının, TV programının, atölyelerin yanında €œRefika€™nın Mutfağı€™nda Pişen Kitaplar Serisi€ fikri ile buluştuk. Bu amaçla;

Geleneksel ve yenilikçi olanın hem bir arada hem de pratik olabileceğini anlamaya çalıştık.

Aramızdaki mesafelerin kısalmasını istedik. Kitaplarımız sıkılmadan okunsun, başucu kitabı tadında olsun, kimi zaman fotoğraflarına bakarak aksın, kimi zaman ise hikayeleri okunsun; apar topar kalkıp, mutfağa koşulsun, tarifler denensin diye hayal ettik.

Yapabilmek, hayal etmekle başlasın, mesafeler de hayal edilenleri gerçekleştirmeye çalıştıkça kısalsın istedik.

€œPaylaştıkça artar€ dedik. Hayat €œelimizdeki ile mutlu olabilmekten€ ibaret diyerek eldekinin kıymetini anlamaya çalıştık.

İşte €œBulgurun Halleri-Başlangıçlardan Tatlılara Bulgurlu Tarifler€ de uzun ve imece usulü bir çalışmanın ürünü olarak bu şekilde ortaya çıktı.

Nursen Doğan ve Refika€™nın Mutfağı olarak bu kitabın, hayallerinizle aranızdaki mesafeleri kısaltmasını ve yeni yollar keşfetmeye vesile olmasını umut ediyor, bulgurla olan keyifli yolculuğumuza sizleri de davet ediyoruz. 

 

Hem faydalı hem lezzetli! – Gecce

gecce.com/kadin-moda/kadin/haber/hem-faydali-hem-lezzLİ

 

5 Yorum

  1. fatih & emel

    Nursen Teyze Merhabalar,

    Eşim ve ben tebrik sizi ediyoruz : ) Nihayet mutlu sona ulaştınız. Umarım bu bir başlangıç olur, nice kitaplara diyelim :)

    Elinize sağlık ve nice tafilere diyoruz…

  2. Her şey için çok, çok teşekkürler .. Sağolun..

  3. Nursen hanım tebrik ederim.Kitabınızı aldım, okudum. Yararlanacağım başucu kitabı olmuş. Elinize sağlık.

  4. Sağol Leylacım.Yemeklerin hepsi defalarca denenmiş yemekler.. Eminim sen deonlara çok şey katacaksın. SEVGİLER.

Bu yazı yorumlara kapalı.