"Enter"a basıp içeriğe geçin

ANNEYSEN.COM daki röportajımız

bir[1]

Bulgurcu Teyze” Nursen Doğan ile Refika’nın Mutfağı’nda pişen bulgurlu tariflerini konuştuk.

Nursen Hanım merhaba. Öncelikle sizi tanımak istiyoruz. €œBulgurcu Teyze€ kimdir?
Ben 66 yaşında, emekli, 2 çocuklu, gelin, damat ve 4 torun sahibi bir  büyükanneyim. Yemek araştırmaları yapıyorum. Çoğunluğu bulgur yemekleri olan bir blogum var. Amatörce yemeklerimi yazıyorum.
 
Bulgura ve yemek yapmaya olan sevginiz nereden geliyor? Aileden gelen bir sevgi mi bu?
Dedem Adana’ da ilk modern bulgur DİNK (değirmen) kuran kişidir. Dink benim oyun alanımdı. Anneannemin çeşitli sebze ve otlarla pişirdiği bulgur yemeklerini izleyerek büyüdüm. Kalabalık bir ailem, yemeğe düşkün büyüklerim ve evde her an yemek pişiren, ayrıca aç olan birileri vardı. Oldukça küçük yaşta yemek yapmaya başladım.
 
Kitap fikri nasıl ortaya çıktı? Refika’nın Mutfağı’ndan da çok iyi tanıdığımız Refika Birgül ile yollarınız nasıl kesişti?
Kitabı, Amerikalı damadımın önerileri ile Amerika’ da yayımlanmak üzere yazdım aslında ama bir takım sebeplerden olamadı.
Sevgili Refika ile de gazetede yazdığı bir yazıya, gönderdiğim kutlama mesajı ile tanıştık. Refika çok iyi bir gözlemci, araştırmacı. Benim yemeklerimi anladı. Hikayemi dinledi. Muhteşem Boğaz manzaralı Simotas Binası’ndaki mutfağında büyük bir keyifle yaptım yemeklerimi.
Refika ve ekibi, yüreğini, fikirlerini kapısını açtı. Sonuçta imece ile kitabımız ortaya çıktı.
 
Bulgurun Türk evlerinde yeteri kadar kullanıldığını düşünüyor musunuz? Bir de tabi yöresel kullanım farkları da olabilir…
Elbette yöresel farklılıklar var. Anadolu insanının baş gıdasıdır bulgur. Kurtuluş Savaşı’nda açlıktan kurtarandır. Araştırdıkça ne çok yerde kullanıldığını görüyorsunuz.
Büyük şehirlere göçenler, yeni tadlarla tanıştılar. Bulgura köylü yiyeceği diye bakıldı. Unutuldu. Son yıllarda açılan çiğ köfte dükkanları az da olsa hatırlattı bulguru.
Sağlıklı gıda peşindeki yabancı vakıflar, tahıllar, özellikle bulgura dikkati çektikten sonra, bizim doktorlar da önem vermeye başladılar.
 
Doktorlar da evlerde pirinç yerine bulgur kullanmamızı tavsiye ediyor. Buna rağmen bulguru sevmeyen, pirinci tercih edenler de var. Bu kişiler sizin farklı tarifleriniz yardımıyla bulgurlu yiyecekleri, tatlıları da denerler mi?
Denemeliler bence. Kitaptaki 17 salatamdan birini, atıştırmalık ve mezelerimi mutlaka beğenecekler.
Bu sorumuzu da özellikle çocuklarına bulguru zor yediren anneler için soralım. Tarifleriniz içinde hem besleyici olması hem de çocukların tercih etmesi bakımından önerebileceğiniz tarif hangisi veya hangileri?
Çorbalar, köfteler, kıymalı börekler, muhallebi ve pudingler, muffinler ve kekler. Hepsini öneririm. Torunlarım özellikle bol sebzeli mini köfteli bulgurlu çorbayı ve bulgur pilavlarını çok sever. 
 
Bulgurun yemeklerden tatlılara farklı kullanım alanları olması yanında bu tariflerden herhangi birini yaparken özellikle belirtebileceğiniz bir €œbulgurlu tarifler ya da bulgur kullanım ipucu€nuz var mı?
Bulgur pişirmek çok kolaydır. Bulgur çeşitlerini tanımalı, katılacak sıvıyı ona göre ayarlamalı. 
Sadece haşlanmış bulgur ve yoğurtla yaptığım €œçoban aşı€ var. Bazen sade, bazen bol kıyılmış yeşil otlar veya yeşil mercimekle hazırlarım. Tam dengeli bir öğün oluyor. Bilhassa diyet yapanlara öneriyorum. Kitapta 110 yemeğim var. Blogum’da da bir o kadar var.
 
Bulgura en çok hangi baharatı, birlikte yemek için yanına da en çok neyi yakıştırıyorsunuz?
Bulgura bütün baharatlar yakışıyor. Bulgur, bol lif içerdiği için, bağırsakları çalıştırır. Gaz sanılır. Bunun için, kimyon, taze veya toz zencefil, kişniş,  tarçın kullanabilirsiniz. Kitapta bol baharatlı kestaneli pilavım var. Çok lezzetli oluyor.
 
Kitabınızdaki tarifler arasında en çok sevdiğiniz, €Muhakkak deneyin€ dediğiniz tarifler hangileri?
Atıştırmalık ve mezelerim. Salatalarım ve yanında da basit ızgara tavuk, balık veya etle tam bir ziyafet yemeği olabilir.
Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ediyoruz€¦
Yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Ben bir yol gösterdim. Eminim genç anneler bunun üzerine çok şey katacaklardır.