"Enter"a basıp içeriğe geçin

BULGURUN HALLERİ Kadınlar Arası Röportajı

refika1

Nursen Doğan-Bulgur€™ un Halleri kitabının yazarı

Nursen Doğan, dostları, yakınları için yaptığı yemeklerinin içinde ayrı bir yeri olan bulgurdan yaptığı çeşitleri bir kitapta toplamaya karar vermiş. Çok küçük yaşta bulgurla tanışmış. Anneannesinin pekmezli bulgur helvası, ıtır kokulu muhallebisi, soba üzerinde her sahurda yaptığı pilavlar€¦ Tüm bu tariflerini Refika Birgül€™ ün desteği ile €œBulgur€™ un Halleri€ kitabında biraraya getirmiş. Nursen Hanım, Bulgur€™ un Hallerini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor€¦

KadınlarArası: Nursen hanım, öncelikle biz şunu merak ediyoruz; neden bulgur? Bulgurun sizdeki önemi nedir?

Nursen DOĞAN: BUĞDAY=BULGUR-İnsanoğlunun ilk taneli yiyeceği, Anadolu mutfağının baş gıdası. Kitapta anlatığım gibi; dedem Adana€™daki ilk bulgur dinkini kuran kişi. Bulgur üreten dedemden, nenemden geçen bir merak benimki de ve bu sayede bulguru çok sevmem.

KadınlarArası: Bulgurla bu kadar tarifi bir araya getirip bir kitapta toplama fikri nasıl oluştu?

Nursen DOĞAN: Yemeklerimi dostlarım, yakınlarım için yapıyordum. Bulgur yemekleri de her zaman başta geliyordu. Bir gün Amerikalı damadım Amerika da yayımlamak için bulgur yemeklerimi ayrı bir kitapta toplamamı önerdi. Ben de yazmaya başladım . Daha sonra bir takım sebeplerden dolayı Amerika€™ da yayınlama işi olamadı.

KadınlarArası: Bulguru bildiğimiz kadarıyla kısıtlı tariflerle soframızda görürüz. Bulgurun halleri olsa olsa ne kadar olur diye aklımızdan geçmiyor değil. Ancak kitapta çok önemli bilgiler, tarifler var bu konuda. Bulgurun halleri nereden iham aldı ve bir kitapta nasıl biraraya geldi?

Nursen DOĞAN: Evet  herkes öyle düşündü.€ Ne olur ki bulgurdan?!€ Kitapta anlatığım  gibi ,çok küçük yaşta bulgurla tanıştım. Anneannemin pekmezli bulgur helvası, ıtır kokulu muhallebisi, soba üzerinde her sahurda yaptığı pilavlar. İlk tatlar tabii.. Zamanla, yapa yapa birikiyor bilgiler.

KadınlarArası: Size €œBulgurcu Teyze€ diyorlar. Bu bulgura kattığınız değer ve onunla sofraları donattığınız çeşitler sonunda size verilen bir tanım değil mi? Siz bulguru tüm yönleriyle ne zaman keşfettiniz ve tarifleri nasıl oluşturdunuz?

Nursen DOĞAN: Sevgili Refika ve ekibi çok genç insanlar. Bana Nursen Hanım, diyorlar. Ben de lütfen €œteyze€ diyin bana dedim. Sadece espri ile takılan bir ad.:)

Kitap için her hafta onlarca bulgur yemeği yapıyordum .Onlar da  yüzlerce fotoğraf çekiyorlar bana takılıyorlardı.€ Bu gün ne pişirdin bulgurcu teyze?€

Ben Adana€™ lıyım. Adana da bulgur bolca tüketilir. Dedemin Dink€™ i(değirmen) vardı. Benim oyun alanımdı. Çok küçük yaşta tanıştım bulgur yemekleri ile. Bulgur öyle bir malzeme ki; içine ne katarsanız  içine alır ve size çok daha fazlasını verir. Denemekten, yeni tatlar katmaktan korkmadım. Yaptıkça şaşırttı beni. Yeni tatlar yapmaya zorladı adeta.

Bulguru dünyaya tanıtmak için elimden ne gelirse yapmaya çalışacağım€¦

KadınlarArası: Kitapta bulgurlu tam 110 tarif var. İnanılmaz bir ziyafet serisi. Bu tarifler daha çok geçmişten mi geliyor yoksa siz yeni mi oluşturdunuz bunları?

Nursen DOĞAN: Elbette geçmişten gelen bilgiler ışığında oluşturduğum benim damak tadım. Zaman hızla değişiyor ,yemekler de ister istemez değişti. Neden bulgur yemekleri de değişmesin? Neden yeni tatlarla buluşmasın dedim ve yaptım.

KadınlarArası: Aslında bu kitapla önemli bir bulgur kültürü de ortaya çıkmış. Her çeşit kültürün giderek yok olduğu günümüz için çok önemli bir kaynak. Siz hangi duygularla oluşturdunuz bu kitabı? Bir eser meydana getirmek çok önemli ve değerli çünkü.

Nursen DOĞAN: Ne yazık ki; biz yemeklerimizi Dünya€™ ya tanıtmakta  geç kaldık! Ben seyahatlerimde , diğer ülkelerin en basit yemeklerini nasıl allayıp pullayıp sattıklarını gördükçe çok üzülüyorum. Oysa bizim sadece bulgurumuz bile yeter. Anadolu€™ ya bir baksanız, onlarca değişik bulgur lezzetleri çıkar karşınıza. Ama ne yazık ki köylü yemeği  der geçeriz. Ama ben kararlıyım, kitap ve web sitemle (www.nursendogan.com) bulguru dünyaya tanıtmak için elimden ne gelirse yapmaya çalışacağım.

KadınlarArası: €œRefika€™nın Mutfağı€ atölyesi ile nasıl tanıştınız? Sadece bu kitap projesi için mi bir araya geldiniz, yoksa atölye içerisinde farklı çalışmalarınız da var mı?

Nursen DOĞAN: Sevgili Refika ile, gazetede yazdığı bir yazı okuduktan sonra gönderdiğim e -mail ile tanıştık. Refika bildiğiniz gibi bizim öz değerlerimizi (kadayıf,güllaç,yufka vb. ) ortaya çıkaran malzemelere çok değer veren, vizyonu geniş genç bir hanım. Bulgur  da onlardan biri. Buluştuk, beni ve yemeklerimi anladı ve çok heyacanlandı. Büyük özveri ile mutfağını açtı ve sonunda bu kitap çıktı ortaya. Kitabımız çok ilgi çekti, bir dolu istekle karşılaştık. Yeni çalışmalarımız ve workshoplarımız  da olacak umarım.

KadınlarArası: Kitabınızın hazırlanma aşamasında Refika Birgül€™ ün size desteği ne yönde oldu?

Nursen DOĞAN: Kitabımız  tamamen Sevgili Refika€™nın maddi ve manevi destekleri ile çıktı ortaya. Ona  ve ekibine hem kendim hem Ülkemin yemeklerine verdiği değer için sonsuz teşekkürler€¦

KadınlarArası: Ortaya çıkarttığınız eser çok spesifik bir çalışma ve sanıyorum bir ilke imza attınız. Farklı malzemelere yönelik bunun devamı gelecek mi?

Nursen DOĞAN: Teşekkürler. Umarım gelecek devamı. Daha anlatacak çok şeyim, onlarca birikimim var.

KadınlarArası: Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

Nursen DOĞAN: Kitabımıza gösterdiğiniz ilgi için hem kendi adıma hem de Refika€™ nın Mutfağı adına ben teşekkür ederim

2 Yorum

  1. hülya okyaz

    Nursen ablacığım bir adanalı seninle gurur duymamak elde değil,
    tebrik ediyorum, başarıların devamını diliyorum

  2. Çok teşekkürler Hülyacım..

Bu yazı yorumlara kapalı.