"Enter"a basıp içeriğe geçin

FIRINDA ADANA KEBAB

Adana kebabını severseniz her zaman olsun istersiniz. https://www.nursendogan.com/2009/08/adana-kebab-partisi/ iki kişi için ,mangal yakmak zor iş!. Bir müddet önce büyükçe bir kebab partisinden arta kalan hazırlanmış kıyma vardı. Bir tepsi de fırın da pişirdim. Yanında salataları, Ramazan pidesi,lavaş ekmeklerle  ,mangal da pişmiş kebabtan farkı yoktu…

Koyun kıyması kullandım doğal olarak.. Ayrıca yağ ilave etmek gerekmedi.Dana kıyması kullanıyorsanız, 1çorba kaşığı tereyağını yakmadan kızdırıp etler pişince üzerine gezdirin.

 

HAZIRLANMASI

250gr koyun döş kıyması

1çorba kaşığı pul biber ,acı veya tatlı

1tatlı kaşığı tuz

4-5 adet domates

6-7 adet yeşil biber

SERVİS İÇİN

Lavaş  veya pide ekmek

2 soğan

maydanoz, nane

sumak

acı pul biber

Pul biberi 1çorba kaşığı ile karıştırın 10dk. bekletin. Kıymayı bir kaseye alın.Pul biberi, tuzu ilave edin. Elinizle karıştırın.Fazla hırpalmadan yoğurun.

Fırın tespsisi büyüklüğünde bir parça yağlı kağıt kesin.Kağıdı hafif buruşturun. Her tarafını ıslatın. Tepsiye  yayın. Hazırladığınız  kıymayı ,isterseniz; tek parça olacak şekilde kağıdın üzerine yerleştirin. Veya kıymadan yumurta büyüklüğünde parçalar alın. Uzun kebab şeklinde yerleştirin.

Domatesleri yıkayın. İkiye bölün,etin kenarlarına biberler ile yerleştirin.

Fırını 300 derecede önceden  ısıtın.  Tepsiyi Fırının orta kısmına yerleştirin. 1O dakika sonra liavaş ekmek parçalarını etin üzerine bastırıp ekmekleri yağlayın. Ekmekleri bir tabağa alın. Fırını kapağını kapatın. 10 dk daha pişirin. Hazırlamış olduğunuz lavaşları . Tekrar etin üzerine yerleştirin. Fırını söndürün. Fırın kapağını kapatın. 5 dk. sonra fırından alın.  Tepsiyi olduğu gibi sofraya getirin.

Yanında  sumaklı soğan salatası taze  nane  , maydanozla servis yapın.

SOĞANI HAZIRLAMAK

Soğanları soyun piyaz şeklinde  doğrayın. 1çorba kaşığı sumakla ovarak karıştırın.  Arzu ederseniz , soğanların yarısını acı pul biberle karıştırın.