"Enter"a basıp içeriğe geçin

SAYIN ALİ ESAD GÖKSEL VE KİTABIMIZ

 DSC_7390-2i_905[1]

HT CUMARTESİ / Ali ESAD GÖKSEL

 

“Esoterik” başlıklı bir ilgi alanı var. İlgi duyanların “duyarlı insanlar” olduğu kabul olunuyor; ilgi duyanlar tarafından! Malumu ilan gibi olacak ama iki laf daha etmeliyiz: İlki şu, ilgililerin ekseriyeti “kadınlar”! Şaşırdınız mı? Oysa şaşırmaya hacet yok: Onlar daha duyarlı! İkincisi ve daha çok kabullenileniyse şu: Esoterik bir bilinmezler yumağı Allah’ın hiçbir kulu, “Şu bilinmezlere bir el atsak” diye sıvanmıyor. Ne de olsa gizemli olmanın da bir kışkırtıcılığı var… Bu kadar lafı ne diye ettik? Haydi diyelim! Malum fasılla içli dışlı guruların, nihai bir tavsiyesi var: Bir “şeyi” çok ve içten olmak kaydıyla istiyorsanız “o şey” oluveriyor. Nasıl? Gevrek gevrek gülmeyi bırakın ve istemeye başlayın. Unutmayasınız, “içten ve çok” olmalı… Bu konulara olan angajmanım, “fala inanma, falsız kalma” düzeyinde. Ama şunu da teslim etmeliyim. Bir vaka var ki, denemeyle sabit… Neredeyse 10 yıl öncesine kadar mutfak kültürü sahasında Türkçe kitap yok gibiydi. Yoktu! Bu hal ve gidişata hayıflanır dururdum. Ne zaman yurtdışına yollansam, fazla bagaj ödemek pahasına iri paketler halinde matbuat ithalatına koyulurdum. Yeni ne var ne yoksa kendime, eski ve beğendiklerimi de dostlarıma paketletirdim. Elbette, bir yandan da niyazımı mırıldanırdım: “Ne olur, ne olur, bizde de mutfak kültürü kitapları olsun!” 10 yıl içinde öyle bir “esoterik sağlaması” oldu ki, pes vallahi! Ortalık mutfak kitabından geçilmiyor. Neredeyse yurtdışını solladık. Zaten mûhtediler uçlarda yaşarmış: Her ay iki, üç yeni yayın masamıza gelmeye başladı.

 

İnsanlığa dair önemli teslimiyet

www.haberturk.com/yasam/haber/890680-merdivenin-ustundeki-mutfak€Ž

 Bulgurun Halleri, Nursen Doğan, Boyut Yayınları, 2013, 199 sayfa, İstanbul. Önsözü arkadaşımız Refika Birgül yazmış. “Buğday, tarımının yapıldığı ilk tahıl ve bunun anavatanı da bu topraklar, Anadolu. Kastamonu’nun siyezi ve Kars’ın kavılcasının atası olan einkorn buğdayının tarihi bundan 12 bin yıl öncesine dayanıyor ve menşei de bizim topraklarımız. Bu açıdan baktığımızda bunun insanlığa dair önemli bir temsiliyet olduğunu hissedebiliyoruz.”

 

 

1) Üzümlü bulgur salatası

 

MALZEMELER:
1 su bardağı firik bulgur
2 su bardağı irice kırmızı üzüm
1 adet küçük kuru soğan
1 bağ tere
2 çorba kaşığı kırmızı şarap sirkesi veya yeşil limon suyu
2 su bardağı su
3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
Tuz, karabiber
HAZIRLANIŞI:
Suyu kaynatın, bulgur ve tuzu ilave edin. Sonra ateşin altını kısın ve suyunu çekinceye kadar pişirin. Zeytinyağını, sirkeyi veya limon suyunu, küçücük doğranmış soğanı ilave edin, karıştırın. Soğumaya bırakın. Üzümleri ortadan ikiye bölün, pişirme kağıdı yaydığınız tepsiye dizin. Hafif tuz serpin. Sıcak fırında 15 dakika pişirin. Bulgurla karıştırın. Servis tabağına tere yapraklarını yayın. Üzerine bulgur karışımını dökün.