"Enter"a basıp içeriğe geçin

SAYIN Prf.Dr MUSTAFA BAYRAM ‘IN BULGUR HAKKINDA Kİ GÖRÜŞLERİ

11

« Mustafa Bayram €@ProfDrMusBay 10 Kasım Bulgurun halleri kitabı. Dostlarınıza ve sevdiklerinize hediye edin.

Gaziantep Üniversitesinden Sayın Prop Dr. MUSTAFA BAYRAM . Bulgur konusun da çok geniş   değeli  çalışmalar yapıyorlar. Sağolsunlar kitabımızı beğenmişler herkes önermişler. Kutlama mesajı gönderdiler . Kendilerine  teşekkür ediyoruz.

MESAJLARI

Nursen hanım mrb

Öncelikle kitabınız ve emekleriniz çok teşekkür ediyorum. Bulgura vermiş olduğumuz katkı bizleri çok sevindirdi. Kitabınızın yayınlandığını öğrendikten sonra bende yayılması için gıyabınızda uğraş vermeye çalıştım. Önceleri bulgurla ilgili yazılı ve görsel materyal olmadığı için tüketiciye anlatmakta ve hafızalarında yer etmekte zorlanıyorduk. Son 5-7 yıl içinde özellikle bulgurla ilgili yemek kitaplarının yazılmaya ve basılmaya başlamasıyla bir yol alınmaya başlandı.

Yurt dışında da bulgura olan ilgi artmaya devam ediyor. Amerika da Türkiye lezzetlerini konu edinen web sayfalarında da bulguru görmek çok mutluluk verici oluyor. Tanıtım Grubu olarak çalışmalarınız mutlulukla karşılandı ve önümüzdeki süreçte beraber neler yapılabileceği konusunda da yönetim kurulunda gündeme taşımayı planlıyoruz. Benim çalışmalarla ilgili dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, bizi memnun eder. Saygılarımla

GAZETLER DE YAYIMLANMIŞ GÖRÜŞLERİNDEN BİR KISMI

Anadolu’nun geleneksel besin maddelerinden bulgur, birçok bilimsel araştırmaya konu olmaya başladı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, birçok bilimsel araştırmaya konu olan bulgurun yeniden keşfedilmeye başlandığını söyledi.Bayram, bulgurun bilinmeyen sırlarının çözümlenmesi için yurt içi ve dışındaki bazı üniversitelerde çalışma yapıldığını anımsattı.
Bulgurun; Anadolu’nun geleneksel besinlerinden biri olduğuna dikkati çeken Bayram, GAÜN, Dicle ve Bingöl üniversiteleri ile Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Merkezi işbirliğinde çalışma yaptıklarını belirtti.Projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini dile getiren Bayram, çalışmayla bulgurdan yeni ürünler elde edilmesinin hedeflendiğini ifade etti.Birçok üniversitenin bulgurla ilgili bilimsel araştırma yaptığını vurgulayan Bayram, şunları kaydetti:”Dünya bulguru yeniden keşfediyor.
Dünyanın dört bir yanında bulgurla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonuç vermeye başladı. Örneğin, Selanik Üniversitesinde bulgur ve tarihi ile ilgili araştırmalar, ABD’de bulgurun sosyo-ekonomik etkileri, Avustralya’da bulgurun diyet ve beslenmeye katkısı tamamlanmış, şişmanlatmadığı belirlenmiş ve dünya kamuoyuna duyurulmuştur. Baktığınız zaman bulgurun kıymeti yeni yeni anlaşılmaya başlandı.”Türkiye’deki pek çok üniversitede de çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Bayram, farklı ham maddelerden bulgur üretimine yönelik araştırmalar bulunduğunu aktardı.Bulgurla ilgili önemli sonuçlar elde edildiğini vurgulayan Bayram, bu besin maddesinin bazı hastalıklara iyi geldiğinin bilindiğini söyledi.
Bayram, bulgurun diyabet hastalarına önerildiğini söyledi..Önceden haşlanıp kurutulduğu için bulgur da küf oluşmadığını, dolayısıyla aflatoksin de bulunmadığını belirten Bayram, şunları söyledi: ”Bulgur, böcek ve larvaların oluşumuna dayanıklıdır. Raf ömrü oldukça uzun, sıcağa ve rutubete dayanıklıdır. Bulgur doymamış yağa sahiptir, beslenmede önemlidir ve ekonomiktir.Hazırlanması kolaydır. Vejeteryan beslenmeye çok uygun bir üründür. Kalp için oldukça yararlı, sindirimi kolaydır.  Süt ile karıştırıldığında mükemmel, muhteşem bir gıda oluyor.”
Birleşmiş Milletler (BM) için önemli bir gıda yardım malzemesi olan bulgurun, ABD ‘de savaş olasılığına karşı stoklandığını aktaran Bayram, ”Bir kadın hamile olduğu zaman bebeğin beyin gelişimi için doktorlar folik asit ilaçları veriyor, bu ilaçlar çocuğun beynini geliştiriyor. Fakat Amerikalılar bizdeki gibi hap vermiyor, onlar bulgur öneriyorlar. Diyorlar ki ‘hamileyseniz ilk 3 ay içerisinde bulgur yediğiniz zaman folik asidi ilaçtan değil direkt olarak bulgurdan alabilirsiniz’. O açıdan bulgur önemli” dedi.