"Enter"a basıp içeriğe geçin

BERGAMUT REÇELİ


Artık reçel çok yapmıyorum. Bunu yıllar önce yapmıştım.Ne yazık ki fotoğrafları sitemden silinmiş. Bir arkadaşım bir kaç Begamut bulmuş tarifini istedi..
Bergamut bir çeşit narenciye..Ana vatanı Batı Hindistan.. 16 yüzyılda Avrupa ya Bergama dan gitmiş. Adına Bergamot demişler. Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriliyor. Aslında kabukları limon gibi ama çok pütürlü.Adanada çok olurdu. Sonra kayboldu. Bu günlerde yine revaçta.Rahmetli babam bahçeden çokca getirir canım annem o pütürleri rendelemek için çok uğraşırdı.(O zamandan en sevdiğim koku.Bilhassa çayda)
Kabuğu düz greyfurt gibi olana da Begamut diyorlar ,aynı tat aynı koku..Google buna ağaç kavunu diyor..Kim ne derse,bilim insanlarına bırakalım, kokusu şahane.Çok az kabuğu şekerleme gibi yaptım çayın yanında efsane oluyor. İç kısmı limon suyu gibi kullanabilirsiniz.
HAZIRLANMASI
Reçel yapacağınız Bergamutları Sıcak su ile ovarak yıkayın ince rendeyle dış sarı kısmı rendeleyin. Rende ile alamadıklarınızı sivri bıçak ucu ile almaya çalışın. Rendelediğiniz meyveleri ovarak yıkayın. Sonra her meyveyi dörde bölün .Kabuk dilimlerini bir tencereye alın. Üzerine çıkacak kadar su doldurun. 15-20 dk. Haşlayın. Tencereyi ateşten alın. Suyunu süzün .Tekrar üzerine soğuk su doldurun.
Her gün suyu 2-3 kez değiştirip 2-3 gün veya acılığı azalıncaya kadar bekletin. Tencereyi tekrar ateşe alın. Kabukları 10-15dk. haşlayın. Tencereyi ateşten alın. Soğuk sudan geçirin. Süzün.
Kabukların suyunu hafif sıkarak bir kesme tahtasına alın. İstediğiniz şekilde dilimleyin.
İsterseniz dilimleri yuvarlayıp iğne ile ipe dizin..
Doğradığınız dilimleri bir kaseye alın. Aynı kase ile şekeri ölçün. Bir tencereye alın. Aynı kase ile 2 kase su ilave edin. Hafif ateşte kabuklar şefaf oluncaya ve suyu yarıya ininceye kadar pişirin.
1nohut tanesi büyüklüğünde limon tuzu veya yarım limon suyu ilave edin. 1-dk. Sonra tencereyi ateşten alın. Soğumaya bırakın.
İplere dizdiğiniz kabukları da ipleri ile aynı şekilde ölçün ve aynı şekilde pişirin. Reçeliniz fotoğrafta gördüğünüz gibi şefaf görünmeli. Reçel soğuduktan sonra ipleri dikkatle kesin. Reçel dilimlerini ayırın. Kavanozlara doldurun.