"Enter"a basıp içeriğe geçin

BERGAMUT REÇELİ

Bergamut  bir çeşit narenciye..Ana vatanı  Batı Hindistan.. 16 yüzyılda Avrupa ya Bergama dan gitmiş. Adına Bergamot demişler.  Akdeniz ve  Ege  bölgelerinde yetiştiriliyor. Daha çok kabuğundan sıkılarak alınan yağı parfüm  yapımında kullanılıyor Limondan daha büyük kabuğu daha kalın ve pütürlü olur genellikle. Annem, reçelini yaparken o pütürleri rendelemek epeyce zamanını alırdı.

Adana da çok olurdu. Artık pek bulunmuyor. Sağ olsun kayınbiraderim Portakal bahçesine komşu bahçe sahibi hanımdan bir kaç tane aldı benim için. (Hanımın adını  bilemedim. İkisine de çok teşekkürler.!)

 

Bergamutları alınca biraz şaşırdım. Kabukları aynı limon gibi şekli daha yuvarlak. Ben  pütürlü kabuklu bekliyordum.  Ama kokusu bergamut! Koku o kadar güzeldi ki ,kabuklarını rendelemeden yapmak istedim. Ama çok ,çok acı idi. İki tanesini rendelemeden yaptım. 5-6 Gün suyunu değiştire,değiştire beklettim. Yine de reçeli acı oldu. Çayın yanında küçük bir parça ağızda nefis bir tat bırakıyor.

Ben yapacak olanlara kabuklarını rendelemeyi öneriyorum.(Rendelediğim kabukları keşke bir parça ayçicek yağında bekletseidim ,çok güzel oda kokusu ayrıca ağrı giderici olabilirmiş. Herşey olduktan sonra Google da araştırmayı akıl ettim.)

Reçel yapacağınız Bergamutların kabuklarını ince rendeyle dış sarı kısmı rendeleyin. Rendelediğiniz meyveleri ovarak yıkayın.  Sonra her meyveyi dörde bölün .Kabuk dilimlerini bir tencereye alın. Üzerine çıkacak kadar su  doldurun. 15-20 dk. Haşlayın. Tencereyi ateşten alın. Suyunu süzün .Tekrar üzerine soğuk su doldurun.

Her gün suyu 2-3 kez değiştirip 2-3 gün veya acılığı azalıncaya kadar bekletin. Tencereyi tekrar ateşe alın. Kabukları iyice yumuşayıncaya kadar 10-15dk. haşlayın. Tencereyi ateşten alın.  Soğuk sudan geçirin. Süzün.

Kabukların suyunu hafif sıkarak bir kesme tahtasına alın. İstediğiniz şekilde dilimleyin.

İsterseniz dilimleri yuvarlayıp  iğne ile  ipe dizin.Ben dilimlerin uç kısmını küçük doğradım.

Doğradığınız dilimleri bir kaseye alın. Aynı kase ile şekeri ölçün. Bir tencereye alın. Aynı kase ile 2 kase su ilave edin. Hafif ateşte kabuklar şefaf oluncaya ve suyu yarıya ininceye kadar pişirin.

1nohut tanesi büyüklüğünde limon tuzu veya yarım limon suyu ilave edin. 1-dk.  Sonra tencereyi ateşten alın. Soğumaya bırakın.

İplere dizdiğiniz kabukları da ipleri ile aynı şekilde ölçün ve aynı şekilde pişirin. Reçeliniz fotoğrafta gördüğünüz gibi şefaf görünmeli. Reçel soğuduktan sonra ipleri dikkatle kesin. Reçel dilimlerini ayırın. Kavanozlara doldurun.

Bu fotoğrafta gördüğünüz reçeli, kabukları rendelemeden yaptım. Rengi koyu tadı da acı oldu.