"Enter"a basıp içeriğe geçin

ADANA TARZI ETLİ KURU FASULYE

Kuru fasulye tarifi vermek hiç aklıma gelmemişti. Yurt dışında yaşayan benim yemeklerimi takip eden Adanalı bir   bey  tarifini istedi  .https://www.nursendogan.com/2009/12/taze-barbunya-musakka/ Bu tarifime yorum göndermişti.

Beylerin yemek mutfağa girmesi ,yemek yapması,ayrıca yurt dışında yemeklerimizi tanıtması  çok hoş.

Adanalılar  kuru fasulyeyi   etli  biraz suluca ve ekşili  severler. Ben limonu yanında tercih ederim. Pilav yanında ayrı bir tabakta servis yapılır.    En azından benim çevremde.Bütün Adanalılar öylemi yapar doğrusu araştırmadım.

Sadece, meraktan   çok duyduğumuz için, Süleymaniye de kuru fasulye   denedik  , eşimle beni mutlu etmedi. Susuz ve yavandı.

Daha çok pirinç pilavı ile servis yapılır. Ben genellikle daha sağlıklı   diye bulgur pilavı ile servis yapıyorum.

Kuru fasulye piştikten sonra  bir  miktar suyunu çeker.  Yemeğin suyunu ona göre ayarlamalı. Ben hazırladığım  salçalı suyundan mutlaka  bir miktar ayırıyorum.  Suyunu çok çekerse ilave ediyorum. Ayırdığınız suyu  daha sonra tekrar ısıtmak  zorunda kalacağınız  fasulyeye de ilave ederseniz. Taze pişmiş gibi olur yemeğiniz.

Kuru fasulyeyi  basınçlı  tencerede (düdüklü tencere)  pişirirseniz  daha çabuk  pişer ve gaz yapmaz. Eğer basınçlı tencere kullanmıyorsanız ,fasulyeyi haşlarken arada bir tencereye soğuk su ilave ederseniz daha çabuk pişer.

 

 

MALZEMELER

250 gr. kuru fasulye

250 gr kemikli veya kemiksiz  kuzu veya daha eti ,lokmalık doğranmış.

3  çorba kaşığı tereyağı  ve 1 kaşık zeytinyağı

1 tatlı kaşığı biber salçası

1  çorba kaşığı domates salçası

2-3 Adet domates,   kabuğu soyulup ,küçük doğranmış   (kullanmak  istemiyorsanız ,domates salçasını biraz daha fazla kullanın.)

1  adet orta boy kuru soğan,küçük doğranmış

1 limon suyu,( isteğe bağlı)

HAZIRLANMASI

 

 

Kuru fasulyeyi ayıklayın.Yıkayın. Bir  tencerede üzerini geçecek kadar soğuk su ilave edin.En az 4-5 saat suda bekletin. Tencereyi ocağa alın. Fasulyeler hafif açılıp yumuşayıncaya kadar haşlayın.

Bir   başka tencere de tereyağını  ısıtın. Yanmaması için, zeytinyağnıda ilave edin. Etleri   yağa bırakın . Yüksek ateşte  1-2 dk. kızartın.Soğanı ilave edin.

1-2 dk. sonra salçaları ,arkasından domatesleri ilave edin.

 

Ateşi hafifletin. Tencerenin kapağını kapatın. 10-15 dk.  pişirin.  3 su bardağı sıcak su , ilave edip etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Haşlanmış kuru  fasulyeyi   susuz  ilave edin. Yemeğin suyu ancak üzerini örtecek kadar olmalı. Gerekirse fasulyenin haşlama suyundan veya sıcak su ilave edin.Tuzunu ,kara biberini ayarlayın. Hafif ateşte  10-15 dk . hafif ateşte pişirmeye devam edin. İsterseniz limon suyunu da ilave edin. Yanında sade pirinç veya bulgur pilavı   turşu ile sıcak servis yapın.

 

NNN