"Enter"a basıp içeriğe geçin

REZENELİ FİRİK BULGUR SALATASI

Rezene namı -diğer Arap saçı.Merak ettiğim,  ama şimdiye kadar, ne yediğim ,nede pişirdiğim bitkiydi. (Oysa tohumlarının çayını çok severim)   Sevgili  arkadaşım, komşum Nuray  Demirtaş,  ta İzmir- Çeşmeden alıp bana getirinceye kadar.  İki  adetti rezeneler, Birini tabii ki bulgurla denedim. Diğerini etli, sap kısımların da ,arkadaşımın tarif ettiği gibi haşladım.Limon ve zeytinyağı gezdirdim. Bir-iki dakika haşladım  yeterli değilmiş biraz daha fazla haşlamak gerekir ,çünkü biraz sert oldu. Biz sevgili arkadaşımla   en çok tamamen benim o anda yarattığım ,firik bulgurlu salatayı sevdik. Bildiğiniz gibi firik bulgur, hafif duman kokulu olur.  Koku fazla baskın olmasın diye, yarısını  normal bulgurla hazırladım. Çok sade , bir o kadar güzel lezzetli bir salata oldu. Rezene ve soğanı bulgur sıcakken ilave ettim. Bu şekilde soğanın kokusu fazla rahatsız etmiyor. Tekrar yaparken rezeneyi soğuduktan sonra ilave etmek istiyorum. Çıtır,çıtır kalsın.   imgresimages

Rezene–Arap saçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi–  Maydanozgiller familyasından,boyu iki metreye kadar uzayabilen ,iki yıllık bir bitki. Ana vatanı  Akdeniz ve Yakın Doğu. Özellikle tohumlarından yapılan çayı gaz giderici olarak çok yararlı .

MALZEMELER 

1 baş rezene kökü

1 baş soğan

1 çay bardağı firik bulgur

1 çay bardağı pilavlık bulgur

1 limon  suyu

yarım çay bardağı  zeytinyağı

tuz

HAZIRLANMASI

Rezeneyi  ve soğanı rende,mutfak robotun da veya bıçakla  incecik piyaz  doğrayın. Bir kaseye alın. Üzerine limon suyunu gezdirin ve bir kenarda bekletin. Firik bulguru yıkayın.Pilavlık bulgurla birlikte bir tencereye alın.  1,5 su bardağı su ve tuz ilave edin. Suyu tamamen çekinceye  kadar  pişirin. Tencereyi ateşten alın.  Zeytin yağını  ve hazırladığınız rezene ve soğanı ilave edin. karıştırın. Soğumaya bırakın.  Salata veya yan yemek gibi,balık, tavuk, et ızgara yanın da servis yapın.  

ETLİ REZENE

Google da yaptığım araştırmalar da birçok tarif vardı.
mutfak türk: etli rezene     Bu linkte ki tarifin aynısını yapmışım . Ama limon suyu ilave etmedim. Bu tarif doğru olmalı limon suyu ile daha güzel oluyor.