"Enter"a basıp içeriğe geçin

EVDE KEMİK SUYU TABLETLERİ HAZIRLAMAK

101_1127-300x225

Ne yazık ki artık bir çok evde kemik suyu veya et suyu hazırlanmıyor . Hazır et suyu tabletleri kullanmak daha kolay oluyor. Tuzlu ,katkılı tabletler ne derece sağlıklı olduğu da şüpheli.

Oysa güçlü kemikler için ,bebeklikten ,yaşlılığa kadar kemik suyu öneriliyor. 90 yaşında  sağlam kemiklere  sahip ,oldukça  enerjik  yakınıma, bunun sırrını sorduğum da ,paça  ve kemik suyu olduğunu anlatmıştı.

Ünlü bir kaç otelin mutfaklarını inceleme şansım oldu. Kocaman uzun tencerelerde kemikler kaynatılıyor. Şefler yemeklerini hazırlarken kepçelerle  kemik sularını alıp yemeklere  ilave ediyorlar. Şefler sırlarından birini de bu olduğunu anlattılar.

Hatta, süzdükleri kemik suyunu pekmez gibi koyulaşıncaya kadar kaynatıyorlar. En son yemekler de sos olarak kullanıyorlar.

Kemik suyu çıkarmak o kadar da zor değil. Etler genellikle kemiksiz hazırlanmış alınıyor. Kemiklerin ayırca satıldığını görüyoruz .  İster aldığınız etin kemikleri isterseniz ayrıca  ,özellikle ilikli kemikleri alın. Kendi kemik suyu tabletlerinizi hazırlayın.101_1127-300x225

.https://www.nursendogan.com/2009/10/et-suyu-ve-tavuk-suyu-hazirlamak/

Hazırladığınız  tavuk-et-kemik suyu tabletlerini  derin dondurucuda bekletin. Pişirdiğiniz çorba,pilav, sebze yemeklerinize bir-iki tablet ilave edin. Lezzet ve besin değerini arttırın.