"Enter"a basıp içeriğe geçin

PİŞİRECEĞİNİZ ETLERİ ÖNCEDEN HAZIRLAMAK

101_0551-300x225

Eskiden etler günlük alınır ,aynı gün pişirilirdi. Şimdi evlerimizde son teknoloji dondurucularımız var. Etlerimizi  uzun süre dondurup saklayabiliyoruz.. Etlerimizi alırken önceden  dondurulup ,çözülmüş olmasın. Onu da etlerin bulunduğu yerde.Et tüketiminden kaynaklanan sağlık sorunları yaşamamak için, et satın alırken, etin canlı ve parlak kırmızı renkte olmasına, yüzeyinde aşırı ıslaklık ve yapışkanlık bulunmamasına, parçalanmış ve kaplar içerisinde satışa sürülen etlerin kapları içerisinde fazla miktarda kanlı sıvı toplanmış olmamasına ve hazır paketlerdeki etlerin etiketlerinin çözünmüş ve yumuşamış olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Çalışıyorsanız dolabınızda köfteleriniz terbiye  edilmiş etleriniz  varsa, yemek yapma işiniz büyük ölçüde kolaylaşır.

https://www.nursendogan.com/2009/06/basit-et-kofte-hazirlamak/

101_0503-300x225

Köfteleri hazırlayın. 4-6 adet olacak şekilde strec folyolara sarın . Paket yapın. Gerekirse tarihini yazın.

SDC18744-300x168

Köftelerin bir kısmını fındık boyunda yuvarlayın. Hafif una bulayın. Dondurun. Çorbalar ,makarnalar ,soslar  için kolaylık sağlar..

https://www.nursendogan.com/2012/12/kofteli-sebze-corbasi/

101_0497-300x225

https://www.nursendogan.com/2009/06/etlerin-hazirlanmasi/

Parça etlerinizi de aynı şekilde hazırlayın. En basit bir miktar zeytinyağı   ile marine ettiğiniz etler daha çabuk pişer ve daha lezzetli olur.

 

 

Türk mutfağında kıymalı hazırlanan yemekler oldukça fazladır. Genellikle KARNIYARIK kıyması gibi hazırlanır. Çeşitli sebze, makarna böreklerde kullanılır.  Böyle bir yemek için kıyma pişirirken ,fazla pişirin,birer pişirimlik olacak şekilde  cam kaselere  bölün. Soğutun kapaklarını sıkıca kapatın. Derin dondurucuda saklayın.

Hazırladığınız sebzelerin üzerine donmuş halde yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın. Sebzeler pişerken yavaş,yavaş çözülür.Çözülen kıymayı daha sonra kaşıkla yemeğin üzerine yayın.

https://www.nursendogan.com/2009/12/taze-barbunya-musakka/

https://www.nursendogan.com/2010/07/patlican-musakka/