"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEBZELERİ PİŞİRME ,KORUMA ÖNERİLERİ

SDC10089-300x2251 SDC10121-300x168

Baharın  gelişi, çoşkusu   en iyi pazarlarda görülür. Muhteşem  tazecik sebzeler gözümüzü alır.. Hepsinden

almak isteriz. Aldığımız sebzelerin tazeliğini korumak,saklamak vitaminlerini kaybetmeden pişirmek gerekir.

Sebzeleri mevsimine göre ,ihtiyacımız kadar satın alın.  Aldığımız sebzelerden ,semiz otu, roka, nane

maydanoz,  dereotu, taze soğan, yıkadıktan sonra 5-10 dk. 1 kaşık sirke ilave edilmiş suda bekletin. İyice süzdürün.

Ayrı ,ayrı kağıt havluya sarın. Ya kapalı kutularda veya buz dolabı poşetlerinde buz dolabında 1 hafta koruyabilirsiniz. Yine aynı şekilde ıspanak ,marulu yıkandıktan muhafaza edin.

Sebzelerin yiyeceğiniz kadarını pişirin. Bir kaç öğün sofraya getirip bıkkınlık yaratmayın.  Artan sebzeleri ayıklayıp doğradıktan sonra ,poşetlerde dondurabilirsiniz.

100_1257-300x225

SDC19280-300x168Özellikle bebekleriniz için çorba hazırlarken birkaç çeşit sebze katmak istersiniz. Her sebzeden bir parça olsa bile, hepsi bir arada oldukça fazla olur. Doğradığınız sebzeleri porsiyonlara ayırın. Poşetlerde dondurun. Tekrar yapışınızda hazır sebzeleriniz olur, işiniz de çok kolaylaşır.

SDC19300-300x168

–Sebzeleri mümkünse düdüklü tencerede çok az su ile kısa sürede pişirin. Bu şekilde buharda pişmiş gibi olur.

–Sebze yemeklerin de , domates, biber  salçasını çok az kulllanın ki, sebzenin  kendi tadı bozulmasın.

–Sebzeleri kuru pişirim yapmak isterseniz. patates, patlıcan, kabak, biber ,pancar  gibi, ayıklayıp  ,doğradıktan sonra ,hafif tuz, ve zeytinyağı ile karıştırın  fırın da kızartın.

–Biber dolmasını çok az su ilave edip fırında pişirirseniz, ne kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.

— Semizotu, yapraklarını çiğ salata yapın. Saplarını başka bir yemekte değerlendirin.

https://www.nursendogan.com/2013/04/semiz-otu-borani/https://www.nursendogan.com/2010/04/yogurtlu-bulgurlu-semizotu-salatasi/

–Çocuklara  sebzeleri yedirebilmek için, çok ince rendeleyip köfte, pilav, çorbalarına katın. Hatta makarna ile birlikte  makarna suyunu  çektirip  pilav gibi  pişirin.  https://www.nursendogan.com/2009/06/sebzeli-makarna/

SDC18760-300x168100_0561-300x225–Lahana ,karnabahar, brokoli,kereviz gibi kokulu sebzeleri pişirirken çıkardıkları bazı maddeler tadı etkilemesin diye kapağı açık ve az su ile pişirin.

–Kendi sebzelerinizi dondurmak isterseniz en iyi dondurulan sebzeler, bezelye, barbunya fasulyesi, bamya ,enginar.

Donduracağınız  sebzeleri yıkayın süzün. Bamyanın saplarını ayıklayın, buzdolabı poşetlerinde  birer pişirimlik  ayarlayın ve dondurun. Enginarları limon suyun da bekletin sudan alın. Hiç bekletmeden torbalara yerleştirip  hemen dondurun.

Pişirmek istediğinizde,  hiç çözdürmeden pişirin.

–Kızartmalardan uzak kalmaya çalışsakta  zaman, zaman yaparız. Bol yağda  derin tencerede ,tavayı çok doldurmadan   hafif altın sarı olacak şekilde kızartın.  Veya sebzeleri hafifçe yağlayın, yağız tavada ızgara yapın.https://www.nursendogan.com/2011/02/bas-kavurmasi/

 

–Sebzeleri hep aynı tarza da pişirmek yerine zaman, zaman börek ,tart ,kiş   köfte şeklinde pişirin.Hatta tatlı kek  yapın.

— Son yıllarda Dünyaca ünlü uzmanlar ,sebzelerin Türk tarzı etle birlikte pişrilmesini ,kendi sosları ile  tüketilmesini öneriyorlar.

https://www.nursendogan.com/2014/03/etli-taze-bakla-adana/