"Enter"a basıp içeriğe geçin

DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANMAK

 

imgres

Yemek  pişirirken düdüklü (basınçlı tencere)tencere kullanırsanız  kısa süre de sağlıklı lezzetli  yemekler yapabilirsiniz.

Ayrıca, düdüklü tencere tamamen kapalı olması nedeniyle hem pişen yemeğin kokusu etrafa yayılmaz, hem de yemeğin besin değeri ve rengi-görünümü korunur.

Düdüklü tencere, basıncın tencerenin içindeki sıcaklığı yükseltmesi ilkesine göre çalışır. Tencere tümüyle kapalı olduğundan, kaynama derecesine gelen su buharlaşır. Bu buhar kendisine yer açmak için tenceredeki havayı dışarı doğru iter. Tencerenin üstündeki deliğin üstünde (düdük kısmında) bulunan ağırlıklar, buharın dışarı çıkmasına engel olur; böylece içeride biriken buhar, basıncı arttırır. İçerideki basınç tencerenin üstündeki ağırlıklara eşit olduğu zaman, pişirme süreci başlamış olur.

Düdüklü tencere alırken dikkat etmeniz gerekenler. Yeni model tencereler daha gelişmiş ve daha emniyetli kapatma şekilleri var.

Tencere gereğinden fazla doldurulmamalıdır. Çünkü bu, buharın çıkmasını engelleyebilir. Ağırlıkların bulunduğu kısım ve kapak, tencere basınç altında bulunduğu sürece açılmamalıdır. Tencerenin içindeki basıncı düşürmek için tencereyi ateşten indirip düdük sesi tamamen kesilinceye kadar  açmayın.  Düdükten ses çıkmazsa ağırlıkları kaldırıp, tencerenin kapağını açabilirsiniz.

Düdüklü tencerenizi alırken, o tip tencere için hazırlanmış ve malzemelerin pişirme süreleri ile her biri için gerekli su miktarını belirten bir kılavuz-yönerge de birlikte verilir. Genellikle tüm besinler düdüklü tencerede normal tencereyle pişirilme sürelerinin üçte biri kadar sürede pişerler.

images

Bu eski tip tencerelerde biraz daha uzun sürebilir . İlk kez kullanıyorsanız dikkatli olun. Hafif ateşte tencereyi çok doldurmadan  kısa süre pişirin. Tencereyi ateşten alın. Soğutun ,açın. Yemeği kontrol edin. Suyu azmı,pişmişmi? Yeterince pişmedi ise,tencerenin kapağını kapatın. Yine ateşe oturtun bir müddet daha pişirmeye devam edin.

Kuru fasulye ,nohut bir gece evvelden suda bekletilmelidir. Pişirmeden önce 1 saat suda bırakmak da yeterli olabilir, ancak bu durumda pişirme süresi biraz daha uzun olur.

Düdüklü tencereler özellikle et ve sebze sularının hazırlanmasında büyük kolaylık sağlar.

Et haşlama ve et suyu yapacağınız ,tavuk haşlayacağınız zaman ,tencereyi yarısı dolacak şekilde olmalı.Su kaynayınca, üzerinde köpükler oluşur. Köpükleri alın ki düdüğü tıkamasın. Sonra tencerenin kapağını kapatın düdük çubuğunu indirin. Ateşi hafifletin. Yemeğinizi pişirmeye devam edin.Tencereyi her zaman en arka ocakta tutun. Çoçuk ve evcil hayvanları ocaktan uzak tutun. Tencere soğuduktan sonra dahi kapağını açarken yüzünüzü daima uzak tutun.

Çok aceleniz varsa, daha önceden terbiye edilmiş tavuk ve etleri donmuş halde tencereye alın. yarım bardak su ve 2 çorba kaşığı arzu ettiğiniz yağ türünden bir miktar yağ ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Orta ısıdaki ateşte et ve tavuk çözülecek ve sağlıklı şekilde pişecektir. İlk kez yapacaksanız, 20dk.sonra tencereyi soğutun ,açın. Kontrol edin. Karıştırın. Gerekirse bir miktar sıcak su ilave edin. Tekrar tencerenin kapağını kapatın ve pişirmeye devam edin.

Düdüklü tencereyi bir kaç kez kullandıktan sonra, daha kolay ve güzel yemekler yapacaksınız.  Mesela,taze fasulyeyi çok az su ilave ederek yeşil rengini ve vitamini kaybetmeden 10 dakikada pişirebilirsiniz.