"Enter"a basıp içeriğe geçin

KUZU ROSTO VE NOHUTLU PİLAV

 

Pişireceğim etleri her zaman ihtiyacımdan fazlasını alır ,önceden  hazırlarım porsiyonluk ayırıyorum. Gerektiğinde işim büyük ölçüde kolaylaştırıyor.https://www.nursendogan.com/2014/04/pisireceginiz-etleri-onceden-hazirlamak

Bir müddet önce aldığım kuzu budun yarısını doğramak istemedim. Terbiye edip dondurucuya kaldırdım. Çok acele hazırlamam gerekti. Düdüklü tencereler sağ olsun! https://www.nursendogan.com/2014/05/duduklu-tencere-kullanmak/  Hiç çözülmesini beklemeden  tencereye yerleştirdim. Hafif ateşte bir saat içinde nefis yumuşacık et yemeğim hazırdı.  Sanki fırında uzun zaman pişmiş gibi oldu.

 

MALZEMELER

1  kuzu budun üst kısmı ,kemiksiz

1 adet soğan

2-3 defne yaprağı

1-2 dal taze kekik veya 1 tatlı kaşığı kuru kekik

1 küçük dal

2-3 adet kuru  incir veya kayısı

10 adet tane karabiber

2 adet karanfil

1 tatlı kaşığı pul biber

tuz

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı tereyağı

2-3 çorba kaşığı sirke veya kırmızı şarap

 

HAZIRLANMASI

Etin üzerindeki kabuk ve faza yağları temizleyin. Soğanı rendeleyin, zeytinyağı, sirke  pul biberle karıştırın. Etin here tarafına sürün. Bir kaba yerleştirin kalan karışımı üzerine gezdirin. Üzerini sıkıca kapatın. Buz dolabın da en az 3 saat bekletin. ( veya  derin dondurucu da bekletin)

Düdüklü tencere kullanıyorsanız ,eti tencereye üzerindeki  karışımla birlikte tencereye yerleştirin. Tereyağı dışın da bütün malzemeleri  ve yarım sus bardağı su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Önce tencere ötünceye kadar orta ısıda ki ateşte daha sonra hafif ateşte en az 30 dk pişirin. Ateşten alın. Tencerenin sesi kesilinceye kadar bekleyin tencerenin kapağını açın. Eti kontrol edin.Yeterince pişmiş mi?..Yeterince suyu var mı? Gerekirse bir miktar sıcak su ilave edin.( soğuk su eti sertleştirir.) Eti at üst edin. Tekrar tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte pişirmeye devam edin. Ateşten alın. Bekletin. Eti tencereden servis kasesine suyunu  süzerek alın. Tencerede ki suyu tel süzgeçten başka bir kaba süzün. Süzdüğünüz suyu tekrar tencereye alın. Tereyağını ilave edin. bir taşım kaynatın. Etin üzerine gezdirin.  Pilav  veya patates püresi ile servis yapın.

 

 NOHUTLU PİLAV

1 Su bardağı pilavlık pirinç

1 küçük soğan

1 su bardağı haşlanmış nohut

2 çorba kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı zeytinyağı

2 su bardağı   kaynar su

tuz, 1 tatlı kaşığı şeker

Pirinci  bir kaseye alın üzerini geçecek kadar ılık su ve bir tatlı kaşığı tuz içinde en az  15-20 dk. bekletin. Tel süzgeçte  musluk altında sudan geçirin. Süzülmeye bırakın. Soğanı incecik doğrayın. Bir tencere de tereyağı ve zeytinyağın da

2-3 dk soteleyin.

Pirinci ilave edin. Dikkatle karıştırıp 2-3 dk kavurun. Kaynar suyu ilave edin. Tuz, şeker ve haşlanmış nohudu ilave edip karıştırın.

 

Tencerenin kapağını kapatın. 2-3 dk. sonra ateşi hafifletin. 20 dk pişirin. Kontrol edin, suyu  varsa kapağı açık , suyu çekinceye kadar  pişirin. Tencereyi ateşten alın. Karıştırın. Tencerenin üzerine iki kat kağıt havlu yerleştirin. kapağını kapatın. 10 dk. dinlendirin.