"Enter"a basıp içeriğe geçin

MUTFAKTA KOLAYLIK SAĞLAYAN TÜYOLAR

Haşlanmış Baklagillerin Saklanması

Pişirme süresi uzun olan nohut ve kuru fasulye gibi , işinizi kolaylaştırmak için önceden suda bekletin. Fazla ezilmeyecek şekilde haşlayın, süzün ,soğutun. Buz dolabı poşetlerinde  derin dondurucuda saklayın. Gerektiğinde  çözdürmeden  kullanabilirsiniz.

Hamur  saklanması

 

Kurabiye, mantı,börek için hazırladığınız hamurların hepsini aynı anda pişirmek istemeseniz. Buz dolabı poşetlerinde  derin dondurucuda en az 3 ay saklayabilirsiniz. Poşetlere ne tür hamur olduğunu yazan notlar koymayı unutmayın.

Kahveyi Taze Saklamak

Öğütülmüş olarak aldığınız kahvenin tazeliğini korumak, istiyorsanız cam bir kavanozda buz dolabında saklayın.

Peynirin Kurumaması

Gravyer peynirinin kurumasını istemiyorsanız; tuzlu bir su hazırlayarak, bir bezi bu suyun içine batırın ve peynirinizi bu nemli beze sararak saklayın.

Sandviçlerinizi Saklarken

Ekmek içi ile hazırlanmış sandviçleri saklamanın en kolay yolu; bu sandviçleri üst üste koymak, nemli ve iyice sıkılmış bir peçeteye sarmaktır. Böylece sandviçleriniz uzun zaman tazeliğini koruyacaktır.

Sodalı İçeceklerin Gazlarının Kaçmaması

Sodalı içeceklerin gazlarının kaçmasından şikayetçiyseniz, bu içecekleri buzdolabına baş aşağı yerleştirin. İçeceğin gazı, şişenin dibinde toplanacak ve kapaktan kaçma olasılığı kalmayacaktır.

Baklagilleri Saklarken

Baklagiller ve pirinç saklarken oluşan böceklerden şikayetçiyseniz, bunları sakladığınız kabın içine 2-3 diş sarımsak koyun. Sarımsak böcek oluşumunu engelleyecektir.

Sucukları Saklarken

Sucukları serin bir yere asarak saklayınız. Ancak bu şekilde saklasanız dahi zamanla üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bunun için saklama süreniz içinde zaman zaman üstünü kullandığınız bir limonla güzelce silin. Böylece küf oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Kaşar Peynirinin Kuruması

Kaşar peynirinin kurumasından şikayetçiyseniz, ağzını hava almayacak şekilde kapatacağınız cam bir kavanoz içinde  saklamak işinizi görecek ve peyniriniz kurumayacaktır.

 

Filizlenen Patatesler

Patatesler belli bir süre bekletildiğinde filizlenmeye başlar. Bunu önlemek için patatesleri koyduğunuz torbanın içine birkaç yeşil elma koyun.

Marul Saklarken

Marulları uzun süre tazeliğini koruyarak saklamak için önce bir saat su dolu bir kapta tutun, süzün.  Bir  mutfak havlusuna sarın buzdolabına açık kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Böylece 10 gün tazeliğini koruyacaktır.

Reçelin Şekerlenmemesi

Reçelinizin  şekerlenmesini önlemek istiyorsanız, serin ve karanlık bir yerde saklayın. Şekerlenmiş reçelinizi küçük bir tencereye boşaltın.yarım kahve fincanı su bir kaç damla limon suyu ilave edin.Bir-iki taşım kaynatın .Reçeliniz ilk piştiği gibi olacaktır.

 

Domatesleri Saklarken

Evde fazla miktarda domatesiniz varsa onları serin, karanlık ve rutubetsiz bir yerde on gün kadar saklayabilirsiniz.Sap kısımları alta gelecek şekilde mümkünse tek sıra dizin.

 

Şişedeki Salçanın Bozulmaması

Şişeye koyduğunuz salçanın bozulmasını engellemek için şişenin ağzını kapatmadan önce mantarlarını zeytinyağına batırın. Böylece mantarla şişe arasında sızdırmazlık sağlayacak, şişenin hava almasını ve salçanın bozulmasını engellemiş olacaksınız.

Teneke kutuda satın aldığınız domates salçanızın bir kısmını küçük bir kavanozda üzerine hafif zeytinyağı gezdirip buzdolabında saklayın. Kalan salçayı buz dolabı poşetlerine doldurup derin dondurucuda saklayın.

Maydanozu Saklarken

Maydanoz ve dereotunu taze olarak saklamak için önce güzelce yıkayın ve süzün. Daha sonra iyice kurumasını bekleyin ve plastik bir kabın içinde buzdolabına koyun.

Muzun Kararması

Muz çok dayanıklı bir meyve değildir. Bir süre sonra kararmaya başlar. Muzu saklayabileceğiniz en ideal ortam yine oda sıcaklığıdır. Fazla  muzları soyun dilimleyin  üzerine hafif limon suyu sıkın, buz dolabı poşetlerinde dondurun. Sonradan ,kek ve muzu süt yaparken kullanabilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsağın Saklanması

Soymuş olduğunuz sarımsakları tuzla birlikte mutfak robotunda kıyarak, az miktarda su ilavesiyle bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bu karışım 4 hafta boyunca buzdolabında nefasetini kaybetmez.

Kırmızı Lahanayı Saklarken

Salatalarda kullanmak üzere elinizin altında sürekli doğranmış kırmızı lahana olmasını ister misiniz? İşte size bir hafta boyunca tazeliğini koruyacak bir saklama yöntemi: Kırmızı lahanayı incecik  doğrayın   tuz varsa  bir miktar limon tuzu ve 1 tatlı kaşığı şekerle ovun.    Ağzı sıkı kapanan bir kavanoza koyup üzerine sirke ekleyin. Doğranmış kırmızı lahana istediğiniz an hazır.

Dereotu, Nane Saklama

Dereotu, nane ve maydanoz gibi otları havasını aldığınız poşetlerde taze olarak saklayabilirsiniz.

Rendelenmiş Domates Saklama

İstediğiniz an kullanabileceğiniz domates tabletleri hazırlayarak, yemek yaparken zaman kazanmak iste misiniz? Domatesleri güzelce rendeleyin ve buz kalıplarına koyarak dondurun. Tabletleri  istediğiniz an elinizin altında.

İsterseniz bu tabletleri kalıbından çıkarıp poşetlere koyabilir ve derin dondurucuda da saklayabilirsiniz.

Hamur  saklanması

Kurabiye,tart, ve börek hamurları fazlaca hazırlayın. Bölümlere ayırın. Bu dolabı poşetlerinde elinizle  Ezip inceltip derin dondurucuda saklayın. Gerektiğinde 10dk oda sıcaklığında bekletip kullanın.