"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇÖKELEK HAZIRLAMAK VE SALATASI

Çökelek yoğurdun kestirilmesi ile yapılan bir tür lor peyniri..Güney illerimizde özellikle Antakya da SÜRK diye biliniyor. Çökelek peyniri baharatlarla yoğrulur, top,top yuvalanır ve gölgede kurutulur. Kurutulan toplar arzuya göre zeytinyağın da bekletilir ,Veya  serin yerde korunur. Bu sırada pek hoş olmayan kokusu olur ve kendi içinde pişer yumuşar bir tür küflü peynir olur.

Çökelek topları ya dilimlenir üzerine zeytinyağı gezdirilir. Veya bol nane maydanoz soğan ve domates ile salatası yapılır. Yaz kahvaltıların da nefis bir salata  olur.

Antakya da bol acılı ,tarçınlı yapıyorlar. Çok güzel oluyor. Daha çok peynir gibi tüketiyorlar. ( Hatta bir aile dostumuz  peynir cenneti Hollanda ya oğlunun düğünü için götürmüş onlarca çeşit peynir içinde oldukça fazla beğeni almış)

Adana da tarçın olmaz  ve daha çok salata şeklinde tüketilir.

Ben fazla kurutmadan topları zeytinyağın da bekletiyorum. Peynir gibi tüketmeyi seviyorum. Bu arada zeytinyağı salata yapınca kullanıyor  ziyan olmuyor.

Çökelek pazarlarda satılıyor. Ama yoğurt çökelek sorun. Süt çökeleği bu tarz güzel olmuyor.

 

HAZIRLANMASI

Arzu ettiğiniz yoğurdu bir  tencere  de ocağa alın. İçine bir çorba kaşığı tuz ilave edin. Kaynamaya başlayınca yoğurdun kesildiğini göreceksiniz. Ateşten alın. Soğumaya bırakın.


Bir  süzgece tülbent yayın. Kesilen yoğurdu. Yavaşça boşaltın. Süzülmeye bırakın. Süzülen çökeleği bir

tepsiye alın.  Çökeleğin miktarına göre veya ağız tadınıza göre tuz, pul biber, kimyon, kuru kekik , isteğe bağlı tarçın ilave edin.Yoğurun. Bir müddet bekletin.

 

Sonra istediğiniz büyüklükte toplar  yapın. Hazırladığınız topları,topları bir tepsiye dizin. Tepsiyi bir tülbent ile örtün. Güneş almayan havadar bir tarafta kurumaya bırakın. Zaman zaman topları alt üst edin. 2 Gün sonra kavanozlara yerleştirin üzerini zeytinyağı ile doldurun.

Serin bir yerde bekletin.  Veya  daha fazla kurutun. Kurumuş her topu ambalaj kağıtlarına sarıp buzdolabında bekletin.

 

Yoğurduğunuz çökeleği isterseniz hiç kurutmadan. Buz dolabı poşetlerinde  derin dondurucuda bekletin.  Gerektiğinde salata yapın.

SALATA YAPMAK İÇİN

Bir veya iki top çökeleği doğrayın. İnce doğranmış, taze veya kuru soğan, domates, nane, maydanoz,  yeşil biber varsa taze kekik le karıştırın. Üzerine zeytinyağı gezdirin. AFİYET OLSUN!