"Enter"a basıp içeriğe geçin

DEMİR TATLISI

Erzurum’ un ünlü demir tatlısı..Aslında bir tür lokma. Özel demirler kızdırıldıktan sonra ,hamura batırılıyor sonra yağa daldırıp kızartılıyor. Sevgili Refik Birgül bir programında yapmıştı.

Kategori : Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım

Bu linkte sevgili Refika Birgül’ün videolu tarifini izleyebilirsiniz.

O günden beri hep yapmak istedim. Demirleri nasıl bulurum derken Sevgili arkadaşım Saniye Öner. Erzurum’u ziyaretinde  benim için almış ,sağ olsun bana posta ile ulaştırdı. O Refikanın tarifini yapmış ve çok güzel olmuş. Ben hem Refikanın tarifini yaptım. Ama ben basit lokma hamurunu  daha çok sevdim.https://www.nursendogan.com/2011/08/limonlu-kolay-lokma/  buradan   hamurun tarifini alın veya burada verdiğim ölçüleri kullanın. Demirleri kullandıktan sonra asla yıkamıyorsunuz. Bir kağıt havlu ile iyice silin. yine kağıt havluya sarıp kaldırın.

 

 

MALZEMELER

2 yumurta

3 çorba kaşığı nişasta

1 su bardağı su 1 su bardağı un

1 çay kaşığı kabartma tozu 1 fiske tuz

 

 

ŞURUBU İÇİN 1,5 su bardağı şeker 1  su bardağı su 4-5 damla limon suyu Küçük bir tencerede şeker ve suyu bir kaç dakika kaynatın. Limon suyunu ilave edin. Ateşten alın. Soğumaya bırakın.

 

HAMURU HAZIRLAMAK  Un,nişasta,kabartma tozu ve tuzu bir kasede  karıştırın.Yumurta ve suyu ilave edin. Çırparak karıştırın. Hamur koyu ayran kıvamında olamalı. Derince bir tencerede ayçiçek yağını kızdırın. Demirleri  yağa daldırın. İyice kızmalarını bekleyin. Kızgın demiri hamura yarıya kadar daldırın. Hemen yağa bırakın.Hemen kızardığını göreceksiniz. O sırada de hamur demirden ayrılacaktır. Ayrılmasa bir çatalın ucu ile oynatıp düşürün.  İlk başta zor gibi olsa da  bir kaç kez yaptıktan sonra kolayca yapacaksınız.  İki demir kullanıyorsanız birini yağın içinde tutun, sıra ile hamura daldırıp tatlıyı  kızartın. Kızaran hamurları süzerek yağdan alın. Kağıt havlu üzerine bırakın. Kızartma işi bitince ,kızarmış hamurları soğuk şuruba daldırıp servis tabağına alın.     .. çç