"Enter"a basıp içeriğe geçin

BULGUR PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

IMG_0122 -Anadolu mutfağında önemli yeri olan BULGUR un kıymeti son yıllarda, özellikle sağlıklı yiyecekler peşindeki yabancı uzmanların ilgisi üzerine ,Ülkemiz diyet uzmanlarının  da  dikkatini çekti.

-12 bin yıldır bu topraklarda tahıl-bulgur tüketiliyor. Buğdayın RÜŞEYMİ içinde kaldığı için, makarna ve ekmekten daha besleyicidir,glisemik indeksi düşük olduğu için   hemen kana karışmaz ,şekere dönüşmez . -Obezitede savaşta önemli yer tutar. Bol lif içerir  uzun süre tok tutar.

-Son yıllarda bulgur yemek tariflerini daha çok görüyoruz. Mesela, bazı tariflerde 1 ölçü  bulgurla pilav yapmak için 4 ölçü su verilmiş.  Bu  ölçü  her zaman  doğru ölçü değildir.klasikbulgurpilavi1-118

-Bulgur pişirmek için öncelikle  pişirilecek bulgur türü göz önünde bulundurmalıdır. Bulgur çeşitleri oldukça fazlalaştı. Bilindiği gibi bulgur yapmak için ,buğday haşlanır ,kurutulur, kepeğinden ayrılır.Tekrar kurutulur ,sonra değirmenlerde kırılır, çeşitli boylara ayrılır. Bulgurun kırılması daha kolay pişmesini sağladığı gibi, ilave edilen malzemeleri içine daha kolay alır ve daha lezzetli olur.

 

 

-Kepekli ve kırılmamış bulgur daha zor pişer ve ilave malzemeleri içine alamadığı için daha lezzetsiz olur.   –Daha lezzetli pilavlar ve salatalar için, kepekli de olsa kırılmış iri bulgur tercih edilmelidir. Organik adı altında satılan kahverengi yani esmer bulgur  beyaz veya sarı bulgura göre daha geç pişer ve daha fazla sıvı ister. -Bulgur pilavı pişirirken ilave edeceğiniz domates, sebzelerin salacağı suyu da ,göz önünde bulundurmalısınız. Mesela bazı domatesler bol sulu bir diğer daha az suludur.

 

-Salata hazırlarken yine ilave edilecek limon suyu ,zeytinyağı ,sebze sularını dikkate almalısınız. – Çorba ve muhallebiler de köfteler de çok şişmiş veya diri kalmış bulgur lezzetsiz olacaktır.

-Bir su bardağı pilavlık bulgur   4-5 porsiyon pilav olur. Bir su bardağı köftelik bulgur  keza 4-5 porsiyon köfte veya çorba olur. -Bulgur pilavını mümkünse az miktarda yapın . Tekrar ısıtılan pilav lezzetsiz olur.

 

– Salata hazırlarken yine katılacak malzemelerle daha çoğalacaktır . Bulgur ölçüsü ona göre ayarlanmalıdır. -Bazı tariflerde bulguru ıslatın diyor, Yine katılacak malzemeleri, sıvılar göz önünde bulundurulmalıdır.  Önce daha az su , ilave edip, gerekirse azar,azar ilave edilip gereken kıvam sağlanmalıdır.

 

-Özellikle içli köfte hazırlarken keza azar,azar su ilave edilip gereken yumuşaklık sağlanır. Hazırlanan bulgur içli köfte yapımı bitinceye kadar , kuruyabilir. Yine azar, azar su serpilir, yoğrulur tekrar gereken kıvama  getirilir.

–En basit ve sade pilav pişirmek için; 1 su bardağı  iri kırılmış bulguru 1,5 veya 2 su bardağı su ,1 tatlı kaşığı tuz ile suyu çekinceye kadar pişirin. 2-3 çorba kaşığı tereyağını yakmadan bir tavada kızdırın pilavın üzerine gezdirin, Tencereyi ateşten alın. 10 dk. kapağı kapalı  dinlendirin.  Karıştırın sıcak  servis yapın. Yanında  ayranla nefis bir öğün yapın. -İsterseniz tereyağını  parça, parça pilav ilave edin. Veya zeytinyağı gezdirin.  Küçük ayrıntılara dikkat ederseniz zamanla kendi ölçünüzü bulacak,,Dünyanın en kolay yemeklerini  hazırlayabileceksiniz..   https://www.nursendogan.com/2009/05/bulgur-nedir/Daha fazla bilgiyi buradan,

 

kitabımdan ve bu sitedeki BULGUR YEMEKLERİ bölümünde onlarca tarife ulaşabilirsiniz.436706