"Enter"a basıp içeriğe geçin

PATLICAN KEBABI

IMG_9942

 

Uzun zamandır pişirmediğim patlıcan kebabını ,kaldığımız otelin yemekleri arasında görünce aklıma geldi. Koca, koca tepsiler kısa zamanda tükendi. Bundan da anladığımıza göre, patlıcan yemeklerini bizim kadar, yabancı misafirlerimiz de   seviyor. Aşağıda  ki fotoğraf otelde ki patlıcan kebabı.
Ayrıca bu  yemeğin bir de hoş olmayan anısı var.. 14 yaşında bu yemeği  yapıyordum. Ne yazık ki acemiliğimden kızgın yağın sıçrayabileceğini  düşünemedim. Yağ tam gözüme sıçradı. Gözümün çevresi yandı. Epeyce sıkıntılı günler geçirmiştim..

Onun için kızartma yaparken çok dikkatli olun. Özellikle biber kızartırken , biberleri asla tüm atmayın. Mutlaka ikiye bölün.

Kızarmış patlıcan dilimlerinin fazla yağını almak için  kağıt havlu üzerine alın. Üzerine tekrar bir kağıt yayın. Hafif, hafif bastırın. Hatta kağıdı bir ,iki kez değiştirin.

Ne yazık ki,kızarmış patlıcan çok lezzetli oluyor.. Eskilerin dediği gibi,” yapacaksan yemeği hakkı ile yap.!”  Ama kızartarak yapmak istemiyorsanız. Patlıcan dilimlerine hafifçe zeytinyağı ve tuz ekleyin karıştırın.Fırın tepsisine yağlı kağıt yayın  ,patlıcan dilimlerini dizin  250 derecede ısıtılmış fırında 10-15 dakika kızartabilirsiniz.

 

MALZEMELER 3-4 kişilik

1 kilo patlıcan, hangi tür isterseniz

250 gr kuşbaşı doğranmış dana veya kuzu eti

2 adet orta boy kuru soğan

2 adet orta boy domates

2-3 adet yeşil biber

1 adet büyükçe kırmızı biber

1 çorba kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı pul biber

tuz , karabiber

1 tatlı kaşığı şeker

KIZARTMAK İÇİN

2 su bardağı kadar ayçicek yağı
IMG_0134 IMG_0136 IMG_0139

HAZIRLANMASI

Ayçiçek yağını derince bir tavada ocağa alıp ısınmasını sağlayın. Bu arada patlıcanları yıkayın. Kurulayın, çizgili soyun. Parmak boyunda  doğrayın. Bekletmeden hemen kızgın yağa dikkatle bırakın. Altın sarısı oluncaya kadar kızartın. Kızaran patlıcan dilimlerini kağıt havlu üzerine alın. Yeşil ve kırmızı biberleri de aynı şekilde parmak boyunda doğrayıp kızartın.Onları da kağıt havlu üzerine alın.IMG_0137

Başka  bir tencerede tereyağını ve ayçiçek yağını  yakmadan kızdırın. Eti ilave edin. Yüksek ateşte 2-3 dakika soteleyin.


IMG_0140 IMG_0141

Soğanları yemeklik doğrayın  ve ete ilave edin. Bir  kaç dakika soteleyin. Pul biber ,karabiber ,tuz ve  şekeri , kabuklarını soyun doğradığınız domatesleri ve ilave edin.IMG_0142

Bir kaç dakika pişmeye bırakın. 1 bardak sıcak su ilave edin tencerenin  kapağını kapatın. Etler yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişirin.  Gerekirse bir miktar sıcak su ilave edin.   Etler pişince hafif suluca olmalı.

.IMG_0144

Kızarmış patlıcan dilimlerini  derince bir fırın kabının iki tarafına dizin. Ortasına pişmiş eti boşaltın. Biber dilimlerini

yerleştirin. 180 derecede ısıtılmış fırında 20-25 dk. pişirin. Fırından alın. Yanında nohutlu bulgur veya pirinç pilavı ve cacıkla servis  yapın.

.