"Enter"a basıp içeriğe geçin

CİĞER KEBABI

IMG_0055   Televizyonlarda ,gazeteler ”Adanalılar kahvaltıda ciğer kebabı yiyorlar”  Elbette bu tam olarak doğru değil. Pazar günleri  geç kahvaltı da, belli mekanlar yapar, sabah erken saatlerden öğlenden sonra saat 3-4 e kadar sürer. Erken saatler daha çok ağır işlerde  çalışanlar , daha sonra arzu eden gidip yer.. Ben doğma büyüme Adanalı son 20  yıl İstanbullu .. Hiç ciğer yemeye gitmedim. Yakınlarımdan da ancak 1-2 kişi yaşamıştır bu deneyimi… Ciğer yemek kötümü? Tabii ki değil. Hatta  çocuklara ,torunlara yılda bir kaç kez pişiriyorum.. ( Ben nedense yaparım yemem, gelin ,kız da yemez, gelen misafir hanımlar keza yemiyor… Anlayacağınız erkekler.. Oğlum her seferinde sorar nasıl marine ediyorsun diye.

Ciğer faydaları nedir  diye karşınıza bir dolu bilgi akıyor.. Kimine göre karaciğer ağır mineralleri depoladığı için sağlıksız.. Kimine göre insan karaciğerinde ki ağır ilaç artıklarını zerhirleri alıyor. Ben yine  hep söylediğim gibi ”Her şeyden ye ama az ye!” söylerim. Haftada 100 gr dan fazla tüketmeyin  diyor uzmanlar..

CİĞER SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ Mümkünse doğada serbest dolaşmış hayvanların ciğeri tercih edilmeli.  Ciğer parlak görünümde olmalı, üzerinde düğümler olan ciğerleri asla satın almayın.  Dana ciğerinin daha lezzetli olduğu söylenir. Ama kuzu ciğer daha az toksik madde içerdiği için tercih edilmeli. Ciğer kebap  yaparken  kuyruk yağına da ihtiyaç var. Mangalda pişen ciğer yağsız kuru olur. Yarım kilo için 100 gr kadar kuyruk yağı gerekir. CİĞERİN HAZIRLANMASI

Kullanacağınız ciğerin zarını ayıklamanız gerekir.Tüm parçanın zarını ayıklamak zor olduğundan. 2-3 cm dilimlere ayırın. Sonra keskin bir bıçağın ucu ile kaldırıp alın. 2-3 cm lik kare küp doğrayın. Üzerlerine 1 tatlı kaşığı kimyon ve tuz serpin  karıştırın. Bir kasede bekletin. Kuyruk yağını da   ciğerden biraz daha küçük doğrayın. Hafifçe tuz serpin bir kasede bekletin. IMG_0049İnce şişleri hazırlayın. İki ciğer bir yağ olacak şekilde şişlere geçirin. Satıcılar  şişleri fazla doldurmazlar ,en fazla 10 parça ciğer olacak şekilde hazırlayın. IMG_0052Mangalı hazırlayın. Mangal kömürü iyice yanıp kor olmalı. Her seferinde beş -altı şişi ateşe alın. 2 dk sonra şişleri çevirin. Ciğerler  şişte döner gibi olur endişelenmeyin bir müddet sonra şişlere yapışır. IMG_0054Bir  parça lavaş ekmekle şişlerde ki ciğerleri oynatın fazla yağı alın . 5- dakikadan  fazla pişirmeyin.

101_0865-300x225

Önceden yanında servis yapacağınız salataları hazırlayın. Biber ve domatesleri pişirin.

https://www.nursendogan.com/2009/08/adana-kebap-partisi/ 

Olmasa olmaz sumaklı soğan salatası, ezme domates salatası hazırlayın.  Küçük bir kase de mutlaka kimyon hazırlayın. 101_0311-300x225101_0310-300x225

Genellikle kebap yapılırken biraz da ciğer pişirilir. Onun için kebap yanında ne yenirse, ciğer kebabı ile servis edilir.

Ciğer kebabını yemek için. Bir parça lavaş ekmeğe bir miktar sumak ,severseniz acılı soğan yerleştirin üzerine ciğerleri şişten çekip yerleştirin. Bir miktar kimyon serpin. Limon veya turunç sıkın, dürüm yapıp afiyetle tüketin.  Yanında kaliteli şalgam  çok  iyi gider..