"Enter"a basıp içeriğe geçin

ETLİ BAMYA

IMG_0067

Blogumda  daha çok günlük yaptıklarımı paylaşmaya çalışıyorum. Gelen beğeniler genellikle anne yemekleri  için. Özellikle çoluk çocuk  sahibi genç anneler. Benim torunlar Maşallah patlıcan dışında her sebzeyi yiyorlar.

Bamya bazılarına sevimsiz gelir. Oysa güzel pişirilir ise son  derece lezzetlidir. Rahmetli Kayın validem çok güzel suluca  ,soğanlı, sarımsaklı pişirirdi. Annem daha az sulu yalnız sarımsaklı pişirirdi. İkisi de diğer Güneyli hanımlar gibi, bamya yemekleri ile övünürlerdi. Genellikle bamya, mutlaka kemikli bol etli pişirilir. Rahmetli Amcamın eşine ,doktor et yeme demiş ,o da” bak canım bak kısır(etsiz) bamya nasıl yerim ben bunu” demişti.

Bazı yörelerde bamya çorbası diyorlar. Bana göre yanlış bir anlatım. Bu tür yemekler bizim klasik tencere yemeklerimiz.  Sosu içinde   sulu yemekler.  Yanında bulgur https://www.nursendogan.com/2010/11/sehriyeli-bulgur-pilavi/ veya pirinç pilavları ile servis yaparız.IMG_0100

Dünyaca ünlü şefler bizim bu yemeklerimizi örnek alırken ne yazık ki ,biz boş veriyoruz.

Sebze yemeklerini düdüklü ( basınçlı) tencerede pişirmeyi tercih ediyorum. Daha çabuk daha az su ile daha lezzetli pişiyor . Benim kullandığım tencere eski tip  tencerelerden basit, ses çıkınca 15 dk. da pişiyor. Modern basınçlı tencereler de 10 dk yetiyor. Normal tencerede  hafif ateşte daha uzun sürede pişirebilirsiniz.

IMG_0125

Bamya tüylü bir sebzedir. Üzerinde toz tutar. Onun için bol su içinde ovarak yıkayın. Suyu bir kaç kez değiştirip ince yaprakların yabancı otları ayıklayın.  Süzgece alın. İyice süzülüp suyu kuruduktan sonra yukarıda görüldüğü gibi başları kuni şeklinde kesin. Alt kısımlardan çok az kesin. Çok  uzun olan bamyalar ortadan ikiye bölünebilir. Yarım kilo bamya ayıklandıktan sonra ancak 200- 250 gr kalır.

IMG_0058

 

 

MALZEMELER

200-250 gr ayıklanmış Bamya

200-250 gr kemikli veya kemiksiz kuzu veya dana  kuşaşı  et

3-4 adet orta boy domates, kabuğu soyulmuş ve doğranmış

1  baş sarımsak , soyulmuş

1 su bardağı haşlanmış nohut

1 adet küçük doğranmış soğan

1 limon suyu

1 çorba kaşığı biber salçası

3 -4 çorba kaşığı   tereyağı veya zeytinyağı

1 tatlı kaşığı kuru nane

1 tatlı kaşığı tuz,karabiber

1 tatlı kaşığı şeker

 

HAZIRLANMASI

IMG_0061Eti mümkünse düdüklü tencereye alın. Soğanı iki parçaya bölün  3-4 bardak suyu etlere ilave edin. Tencereyi  ateşe alın. Tencereden ses çıkınca 15- 20 dk. pişirin. (Normal tencerede daha fazla)   etler yeterince yumuşayıncaya kadar haşlayın. Tencereyi ateşten alın. Suyunu başka bir kaseye süzün . Etleri bir tabağa alın. Kemikli et kullandı iseniz kemik kırıntılarını ve etten ayrılmış kemikleri ayıklayın. Tencereyi yıkayın kurulayın. Tekrar ateşe alın. Yağı, etleri, bir kaç diş sarımsak ve salçayı tencereye alın. 3-4 dk kavurun.

IMG_0062

Bamyaları ilave edin. Bir kaç dk. daha karıştırın.

IMG_0063Doğranmış domatesleri bamyanın  üzerine yerleştirin. Karıştırmayın. Tuz, şekeri ve 2 bardak kadar et suyu veya su ilave edin. Tencerenin  kapağını kapatın. Yine tencereden ses gelince 15 dk. sonra ateşten alın. Buharın bitmesini bekleyin. Kapağı açın. Kontrol edin. Bamyalar yeterince pişmiş mi?  Limon suyunu , pişmiş nohutları, kuru naneyi ve kalan sarımsakları  ezip ilave edin.  Suyunu kontrol edin. Gerekirse su veya et suyu ilave edin. Tencereyi tekrar ateşe alın. Bamyalar hala sert ise tekrar tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte bir müddet daha pişirin.

IMG_0064

Yemek piştiği zaman ,bamyalar yumuşamış , ama ezilmemiş olmalı.  Yemeğin üzerinde ancak örtecek kadar sıvı olmalı. Bamya yemeği en az  yarım saat dinlendikten sonra servis edilirse daha lezzetli olur. Servisten önce tekrar  ısıtılmalıdır. Yanında sade veya şehriyeli bulgur veya pirinç pilavı ile servis yapın.