"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOÇ YUMURTASI PİŞİRME

Son yıllarda her kafadan bir ses çıkıyor!??  Sakaktat yemeyin! diyor biri. Bir diğer yiyin! diyor..  Ama şu gerçekte var ortada . Yüzyıllardır hayvanlar kesiliyor. Hayvanın hemen, hemen her yanı bir şekilde tüketiliyor. Hatta yapılan araştırmalarda yağları sakatatları  tüketenler daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü!!??

 

Daha önce  ciğer  kebabında anlattığım gibi ben hiç sakaktat yiyemem. Ama yılda bir iki kez pişiriyorum.

https://www.nursendogan.com/2014/10/ciger-kebabi/

Tarsus yaylalarında kasaplar koç yumurtalarını bol sarımsak ve kuyruk yağı ile  fırına verirlerdi. Hatta kahvaltı zamanı. Hala yapılıyormu bilmiyorum.  Ayrıca mangalda   kebab gibi pişiriliyordu.

Koç yumurtalarını kasabınız sizin için hazırlayabilir. Veya   keskin bir bıçakla dikkatlice dış kabuğunu ayıklayın.

IMG_0048

IMG_0021

Kuş başı doğrayın. Bir kevgire alın bol su ile yıkayın süzülmeye bırakın. Sonra bir tavaya alın. Üzerini örtecek kadar su ilave edin.  10.dk. haşlayın. Tekrar kevgire alıp suyunu süzün.

IMG_0037

Tavayı yıkayın. Bir miktar tereyağı veya zeytinyağı koyun. Haşlanmış etleri ilave edin. Tuz,karabiber ,kimyon pul biber ilave edin. 4-5 dk . soteleyin.

 

IMG_0040 IMG_0043

İsterseniz  sotelediğiniz etleri  maydanoz  ,sumak  veya soğan salatası ile servis yapın. Veya etleri   doğrama tahtasına alın.  keskin bıçakla küçük kokoreç gibi doğrayıp  ekmek içi veya üzerinde servis yapın.

DOMATES VE SOĞANLI PİŞİRMEK

Yine önce etleri 10 dakika haşlayın. Süzün.

Tavaya bir yağ alın. 1 tatlı kaşığı pul biber veya biber salçası ilave edin. Etleri ilave edin. 1-2 dk. soteleyin. Yarım ay doğradığınız  1 soğan ve 1 domatesi ilave edin.

IMG_0039

Tuz, karabiber, kimyon ilave edin. Üzerine bir kapak kapatın. Hafif ateşte 15-20 dk. pişirin. Servis tabağına alın. Doğranmış maydanoz  ilave edip servis yapın.

IMG_0041

 

 

2 Yorum

  1. öZLEM GÜNLÜK

    Domatesli sote tarifinde de, önceden haşlanan etler mi kullanılıyor? Yoksa direkt çiğ et mi soteleniyor?

  2. Evet önce haşlıyorsunuz. Dikkatimden kaçmış hatırlatmalı idim. Çiğden yaparsanız ağır kokusu olur. Kolay gelsin..

Bu yazı yorumlara kapalı.