"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖZLENMİŞ BİBER ÇORBASI

IMG_0112

Biber veya domates közlenir ise, içlerindeki şeker  ortaya çıkıyor lezzetleri katlanıyor.  Daha önce domates biber karışık ve domates çorbaları tariflerini paylaşmıştım. Bu kez yanız biber kullandım. Bu çorbada harika oluyor.

https://www.nursendogan.com/2014/05/kozlenmis-domautes-biber-corbasi/https://www.nursendogan.com/2012/11/koz-domates-corbasi-icim-taze-peynirli-baharatli-brusechetta-ile/

Bu çorbalar rendelenmiş  peynir ile servis yapılır genellikle. Ama peynir erir,uzar da uzar, kaşığa yapışır. Oysa benim yaptığım gibi peyniri ekmek arasında tost yaptıktan sonra dilimleyin ve çorbanın yanında servis yapın. Veya rendelenmiş peyniri çorba yı kaselere aldıktan sonra peyniri üzerine dağıtın. Yanında kızarmış ekmek dilimleri ile servis yapın.

 

 

MALZEMELER

4-5 adet kırmızı biber

2 çorba kaşığı zeytinyağı veya tereyağı

2 su bardağı su  veya et suyu ,tavuk suyu ,

tuz,karabiber,1 çay kaşığı şeker

SERVİS İÇİN

Tam buğday ekmeği

kaşar veya permezan peyniri

 

HAZIRLANMASI

Biberleri yıkayın. Fırın tepsisine dizin. Fırını üstten ızgara kısmını ısıtın. Biberleri kabukları siyahlaşıncaya kadar . Arada bir biberleri alt üst ederek ızgara yapın. Fırını söndürün. Tepsiyi 15 dk fırında tutun.(Bu şekilde biberlerin kabukları kolaylıkla soyulur.)

IMG_0104

IMG_0110

Tepsiyi fırından alın. Biberlerin kabuklarını soyun,çekirdeklerini ayıklayın.

IMG_0106 IMG_0108

Bir tencerede unu zeytinyağında  2-3  dakika ısıtın. Ayıklanmış biberleri ilave edin. 1-2 dakika daha karıştırın.

 

IMG_0109Su veya et suyunu ilave edin. Birkaç taşım kaynatın. Bir el blendırı ile  püre yapın. (el blendırı yoksa biberleri incecik kıyın sonra ilave edin.) Tuz, karabiber ve şekeri ilave edin. 1-2 dk daha kaynatın.

 

 

IMG_0105

Bu arada peyniri  iki ekmek dilimleri arasında tost yapın. Tostu dilimlere ayırın. Çorbayı kaselere alın. Yanında tost dilimleri ile servis yapın.

IMG_0116
IMG_0114

Ö

Ö

Ö