"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEHRİYELİ AŞURELİK BUĞDAY PİLAVI (DÖVME PİLAVI)

IMG_0130 Aşurelik buğdaya Güney ve Gündoğu da  DÖVME denir. Aşurelik buğday bir çok yemekte kullanılır. Adanada pilavı ünlüdür. Ben de çok severim. https://www.nursendogan.com/2011/01/dovme-pilavi  Nohutlu , yaparım her zaman. Şehriyeli de pişiriyorlar. Denedim. Bayıldım, çok güzel oluyor. Hatta hem nohut hem de şehriye kullandım  nefisti. Daha  önce  dövme pilavın da anlatmıştım. Buğdayı önceden ıslatmak gerekmez. Yalnız bazı buğdaylar daha serttir. Biraz daha fazla sıvı  istiyor.

MALZEMELER

1 su bardağı aşurelik buğday

3-4 su bardağı su veya et, tavuk suyu

1/2 su bardağı  tel veya arpa şehriye

3  çorba kaşığı tereyağı Tuz, karabiber

 

HAZIRLANMASI Buğdayı ovarak yıkayın süzün. Bir tencereye alın. Su veya et suyunu tuz ilave edin. Tencereyi ateşe alın. Buğday yumuşayıncaya ve suyu çekinceye kadar pişirin. Buğday ne çok hamurlaşmış ne de diri olmalı. Gerekirse bir miktar daha su ilave edin. IMG_0127 Şehriyeyi tereyağı ile bir tencereye alın. Altın rengi oluncaya kadar kızartın. Pilava ilave edin. Karıştırın . Tencereyi ateşten alın.  Bu arada nohut ilave etmek isterseniz ,ilave edin karıştırın. Tencerenin kapağı  kapalı 15 dk. dinlendirin. Servis tabağın alın. Hafif  karabiber serpin. Herhangi bir et veya sebze yemeği yanında veya salata,yoğurtla  servis yapın. IMG_0129
IMG_0132Şehriyeyi tereyağında kızartmak istemiyorsanız ,daha önceden fırında kızartın.https://www.nursendogan.com/2014/04/mutfakta-isimizi-kolaylastiracak-kizarmis-sehriye/ .  Tereyağını ayrıca hafif kızdırıp pilava gezdirin.