"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇİLEKLİ PAVLOVA / BEZE

SDC19261 Yumurta akı ile yapılan unsuz pasta. Bir tür makaron . Aynı hamurdan makaron da yapıyorum. Bir nevi  beze hamuru. https://www.nursendogan.com/2010/11/beze/Kolaylıkla yapılacak belki şekerli ama,çilekler tadını hafifletiyor. Yumurta aklarını çırpacağınız kase mutlaka  cam olsun. Yumurta aklarına hiç bir şekilde sarısı karışmasın.Aksi halde ,yumurta aklarını kabartmak zor olur.

Bezeleri ve sosu pişirin. Ancak servis yapmadan hemen önce birleştirin. Bezelerde un olmadığı için hemen yumuşar.

Bezeleri isterseniz küçük  tabak büyüklüğünde , tek kişilik veya büyük tabak büyüklüğünde  4-6 kişilik yapın.

 

 

MALZEMELER

2  Yumurta akı

2 Türk kahve si fincanı toz şeker

2  Tür  kahvesi fincanı  badem unu ( çok ince kıyılmış badem)

1 çorba kaşığı pudra şeker

1 çay kaşığı limon suyu

1 fiske tuz

1- 2 damla şekerci boyası (yoksa  kullanmayın)

 

 

 

ÜZERİ İÇİN

250 gr çilek

2 Türk kahve fincanı şeker

1 tatlı kaşığı limon suyu

 

 

 

HAZIRLANMASI SDC19215 Yumurta     aklarını bir kaseye dikkatle alın. Tuz, ve şeker ,limon suyu ile kar gibi oluncaya kadar mikserle çırpın.  SDC19244Badem ununu pudra şekeri ile karıştırın. Şekerci boyası ile birlikte yumurta aklarına ilave edin.
SDC19246Bir spatula ile karıştırın.
SDC19252Fırın tepsisine yağlı kağıt yayın. Yumurta aklarını , tabak büyüklüğünde iki parça olacak şekilde yayarak yerleştirin. Tepsiyi dikkatle hafifçe tezgaha vurun.  15-20 dakika bekletin. Bu arada fırını 180 derecede ısıtın. Tepsiyi fırına yerleştirin. 5 dakika sonra fırını 70 dereceye getirin. 30 dakika daha pişmeye bırakın. Daha doğrusu kurumaya bırakın.
SDC19254Fırından alın. Bu arada çilekleri ayıklayın. Yarısını yaprakları üzerinde süslemek için ayırın.
SDC19298Bir tencerede çilekler suyunu salıp tekrar çekinceye kadar pişirin.
SDC19303Kalan çilekleri ayıklayın.Dilimleyin. Üzerine şeker ve limon suyunu ilave edin.   Yarım saat bekletin. Bir tencere de çilekler suyunu salıp tekrar çekinceye kadar pişirin.  Tencereyi ateşten alın ve soğumaya bırakın.

SDC19256

Hazırladığınız bezenin birini servis tabağına alın. Üzerine bir miktar çilek sosu yayın. Onun üzerine ikinci parçayı yerleştirin. Tekrar bir miktar çilek sosu sürün.

SDC19260

Süslemek için çilekleri sapları ile ikiye bölün. Pastanın üzerine yerleştirin. Kalan sosu sıcak su ile hafifçe  sulandırın . Bir fırça yardımı ile çileklerin üzerine sürün.  Hemen servis yapın.