"Enter"a basıp içeriğe geçin

PIRASA ÇORBASI

IMG_0484

Pırasa kış sebzelerinin en faydalısı  belki . Bilindiği gibi soğangiller familyasından. Çorbası da aynı soğan çorbası tadı veriyor.

Her an elinizin altında pırasa olsun isterseniz. Pırasaları incecik doğrayın. Tarif edeceğim gibi soteleyin. Saklama kaplarında,derin dondurucuda bekletin. Gerektiğinde kullanın. Mercimek çorbasına da soğan yerine ilave edebilirsiniz. Bulgurun Halleri kitabımda kremalı ve üzerinde pastırma dilimleri olanı vermiştim.kremalipirasacorbasi1_DSC_5703

Bu çorba aynı çorba, istenirse el blendrı ile püre yapın. Üzerine kızarmış ekmek, kızarmış sucuk veya pastırma dilimleri ile servis yapabilirsiniz.

 

 

MALZEMELER

2 sap pırasa

2 çorba kaşığı pilavlık,veya köftelik

4 su bardağı et suyu

1 çorba kaşığı un,istenirse

2-3 çorba kaşığı krema

1 çorba kaşığı tereyağı,

tuz,karabiber

1 tatlı kaşığı şeker

 

 

HAZIRLANMASI

Pırasaları iyice yıkayın. İnce ,ince doğrayın.Bir tencerede tereyağı ile soteleyin.

IMG_0476

IMG_0478

Tuz,şeker , ilave edin.Pırasalar karamelize oluncaya kadar soteleyin. Un ve bulguru ilave edin. Bir -iki dakika sonra et suyu,veya suyu ilave edin. Bulgur ezilecek duruma gelinceye kadar pişirin.

 

IMG_0484

Kıvamını ayarlayın. Gerekirse bir miktar daha su  veya et suyu ilave edin.

IMG_0469

Arzu ederseniz el blandrı ile çırparak püre yapın.  Kaselere alın. Kızarmış ekmek ile  sıcak servis yapın. kremalipirasacorbasi1_DSC_5703

Arzu ederseniz,Bir- iki dilim pastırmayı, küçük doğrayın. Tereyağında 2-3 dakika kızartın. Kaselerdeki çorbanın üzerine dağıtın. Veya ayrı bir tabakta servis yapın.