"Enter"a basıp içeriğe geçin

YÜREK SOTE

IMG_0444 Sakatatlar  uzun süre belli şehirlerimiz dışında  unutulmuştu. Son günler de beslenmedeki eksikleri anlaşıldı tekrar gündeme geldi. Hiç olmasa yılda bir -iki kez yemek gerekiyor.   Ben ciğer yiyemiyorum ama,yürekten bir- iki parça alırım.  Yürek sote yaptıktan sonra , soğan ve domates te soteliyorum. Çok kuru olmayan lezzetli bir tabak oluyor.  Bol kimyon, sumak, biraz da acı pul biberle boca lezzetlendirmek gerekiyor. Yürek  kuşbaşı olabileceği gibi,pirzola gibi ince dilimleyin. Veya kasabınıza doğratın. Yüreğin üzerindeki yağları kullanmak isterseniz ,ayıklamadan doğrayın.  Veya yağları ayıklayın  sonra doğrayın.    https://www.nursendogan.com/2009/06/arnavut-cigeri

/ https://www.nursendogan.com/2014/10/ciger-kebabi/ IMG_0445   MALZEMELER

 

2-3 yürek 4-5 çorba kaşığı ayçiçek yağı

tuz, karabiber kimyon , karabiber, sumak, pul biber

1 çorba kaşığı tereyağı

2-3 kuru soğan,

2-3 domates

3-4 adet yeşil soğan

maydanoz

IMG_0439 Yüreklerin yağlarını ve sert kısımları kesip atın.İnce uzun dilimleyin. IMG_0441 Veya kuşbaşı doğrayın.  Bir miktar tuz,kimyon,karabiber,serpin. Bir soğanı dilimleyin.  1 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile etleri ovarak karıştırın. Bir tabağa alın. Üzerini kapatın. Buzdolabında en  az yarım saat bekletin. IMG_0442 Bir tavada ayçiçek yağını ısıtın.  Yürek dilimlerini teker, teker kızgın tavaya alın. Her iki taraflarını 1-2 dakika kızartın. Kızaran etleri bir tabağa alın. Kuş başı doğramış iseniz , etleri kızgın yağa bırakın sürekli karıştıra,karıştıra kızartın. Tavadan bir tabağa aktarın. Soğanları piyaz doğrayın. Tereyağını etleri kızartığınız tavaya alın. Soğanları ilave edin bir kaç dk . soteleyin.Domatesleri de dilimleyin ve soğanlara ilave edin. 1-2 dakika daha soteleyin.Maydanoz   kimyon ,sumak  ilave edin .Ateşten. Kızarmış etleri üzerine yerleştirin. Bir miktar sumak  serpin. Hemen servis yapın.

IMG_0445

Etleri kuş başı veya dilimli kızarttıktan sonra. Domatesleri ikiye bölün.Bir tavada közleyin. kabuklarını alın. Kuru soğanları piyaz doğrayın ,bir   tatlı kaşığı sumak ve kıyılmış maydanozla karıştırın. Soğanları servis tabağına alın.Etleri soğanların üzerine yerleştirin. Domates dilimlerin de etrafına alın. Hemen servis yapın.