"Enter"a basıp içeriğe geçin

EBE GÜMECİ PİŞİRMEK

IMG_0653

Adana yemekleri arasında ot yemekleri aslında fazla değildir. Ama ebe gümeci, başta gelir. Mesela kısır ile servis yapmak için ,ebe gümeci hafifçe haşlanır,turunç suyu ve acı pul biberle hazırlanır. Ben sadece böyle kısır ile  seviyorum.

Yine aşağıda anlattığım gibi, hazırlanır ,sarımsaklı yoğurt ile veya  sade soğuk olarak tüketilir.  Hatta,  yufka ekmek ile harika olur.

Bulgur ile pilav pişirilir. Bir kez rahmetli anneannemin yumurtalı pişirdiğini görmüştüm.

Baharla birlikte pazarlarda özellikle yaşlı teyzeler satarlar. Eşim bayılır. Sevgili Hamide ablam, bahçede hayvanların ulaşamadığı yerlerden toplatır bizim için.

 

Onun pişirdiği gibi pişirdim  ve sizlerle paylaşmak istedim.  Ben limon suyu kullandım ama tavsiye ederim turunç bulursanız mutlaka turunç suyu ile deneyin.

 

 

 MALZEMELER

1 demet ebegümeci

1 adet kuru soğan

1 tatlı kaşığı biber salçası veya pul biber

3-4 çorba kaşığı zeytinyağı

tuz ve bir fiske şeker

1/2 limon veya turunç suyu

Servis için sarımsaklı yoğurt.( isteğe bağlı)

 

 

HAZIRLANMASI

IMG_0649

Ebe gümeci  dallarının kök kısımlarını kesip atın. Bir kaç kez  su içinde bekletip tekrar, tekrar yıkayın. Süzün. İnce , ince doğrayın.

IMG_0647

Soğanı ince,ince doğrayın. Zeytin yağı ile bir tencerede bir kaç dakika soteleyin. Biber salçasını ilave edin. Bir kaç kez karıştırın. Doğranmış ebegümecini ilave edin.

IMG_0650

Bir kaç dakika daha   karıştırmaya devam edin. Tuz ,şeker ve  yarım bardak su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Çok hafif ateşte 20- 25 dakika pişirin.Limon suyunu ilave edin. Yeterince pişmemiş ise bir miktar daha  su ilave edin ve bir kaç dakika daha pişirin. Tencereyi ateşten alın. Servis tabaklarına alın. Üzerine bir miktar sarımsaklı yoğurt yerleştirin. Bir miktar zeytinyağı gezdirin  sıcak servis yapın.  Arzuya göre  soğukta servis yapabilirsiniz.

IMG_0652

 

,