"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞARAPTA ARMUT TATLISI

IMG_0615

60 yıllar benim çocukluğum ,, ilk gençliğim de, nane likörün de elma tatlısı yapılırdı. Elmalar yeşil,yeşil olur, içine kaymak doldurur fıstıkla süslenirdi. Sonraları ”HAYAT dergisinden”öğrendiğim kırmızı şaraplı elma ve armut tatlısı yapmıştım. O zaman oldukça övgü almıştım.
IMG_0401

New York ziyaretimizde Sevgili Gail yukarıda gördüğünüz” beyaz şaraplı armut tatlısı” yapmıştı.  hatıralar canlandı . Sonra , son yılların popüler dizisi ”MAD MAN” bilindiği gibi 60 yıllarda geçiyor. O zaman moda olan yemekleri kitap yapmışlar. Kitapta kırmızı şaraplı armut tatlısı da vardı.

 

 

198107_10151673203729703_1297238271_nKızımla misafirlerimize  kırmızı şaraplı yaptık biz de. Size gösterebilmek için 3-4 armutla Roze şarapta Pişirdim. Öyle şarap korkutmasın, pişince alkol uçuyor. İstemiyorsanız elma suyu kullanın. sanırım aynı lezzeti yakalamak mümkün.

Armutların içini oydum bu kez, daha iyi pişiyor sosu daha iyi çekiyor. Size nasıl kolay olursa öyle yapın.

 

 

MALZEMELER

5-6 Adet armut

2 su bardağı şarap  hangisini isterseniz

2 su bardağı şeker

IMG_0605

2 çubuk tarçın

4-5 adet tane yenibahar ve karanfil

1 yıldız anason (varsa)

Küçük bir parça muskat

bir kaç küçük parça zencefil( kuru çubuk veya tazesi)

IMG_0604

 

HAZIRLANMASI

Armutların alt kısmını düz durması için kesin. İçini almak isterseniz bir dolma oyacağı ile dikkatle çekirdekli kısmı alın. Sonra sapları üzerinde kalacak şekilde soyun.

Fazla bekletmeden bir tencereye alın. Şeker , baharatları ve şarabı ilave edin.  Ayrıca kabukları ve  çekirdekli kısımları da  tencereye alın.Tencerenin kapağını kapatın.Orta ısıdaki ocakta 25-30 dk. armutar yumuşayıncaya kadar pişirin.( düdüklü tencere de ses çıkınca sadece 10 dk. yeterli oluyor.)

IMG_0607

Tencereyi ateşten alın. Kapağı kapalı şekilde  en az 12 saat bekletin. Bu arada dikkatli bir şekilde armutları çevirin. Tencereyi hafifçe bir yanı yüksek tutun ki sosu armutlar daha iyi alsın.

IMG_0608

Armutları dikkatle hafif çukurca bir servis tabağına alın. Sosun içindeki kabukları ve baharatları alın.

IMG_0610

Tencereyi tekrar hafif ateşe alın. Sos koyulaşıncaya kadar kaynatın.

IMG_0611

Sos köpük,köpük oluyor ise hemen ocaktan alın.

 

IMG_0613

 

Servis tabağına aldığınız armutların üzerine gezdirin.Şurubun koyuluğu armutların üzerinde bir müddet sonra hafifler.   Tatlınızı yanında dondurma veya kaymakla da servis yapabilirsiniz.

AYVA VE ELMA

Armutlar az olunca sos fazla oldu.  bir kısmı ile  ayva ve elma pişirdim. Ayva ve elmaları dilimledim. Çok güzel oldu.

IMG_0628Yarısı ayva ,yarısı elma tabağım.