"Enter"a basıp içeriğe geçin

HANGİ YAĞLARI TÜKETMELİYİZ

Ne zaman oldukça yaş almış , sağlıklı büyüklerimizi görsem , sorarım, ne yediler, ne içtiler,nasıl böyle  sağlıklı kaldılar?
Başta sevgili Annem.    Bol tereyağlar, kuyruk yağları, etler. Kuru meyveler ,pekmez,süt yoğurt, türlü,türlü reçeller.
Yabancı bir dergide okuduğum bir yazıda, büyük anneniz ne yedi ise, onu yiyin! Diyordu.
Her gün yeni bir bilgi geliyor, kafalar karışık. Sayın prf .dr Karatay ekmek yemeyin,meyve yemeyin diyor. Oysa bizim insanımızın, gerçeği beslenmede ekmek başta geliyor. Ülkemiz meyve cenneti kim yesin canım  meyveleri.?!!!
Hiç yemeyin demektense , az yiyin denmeli bence. Ama Sayın Karatayın ekmek ve meyve dışında diğer önerileri yaşlıların yediklerini kapsıyor.
Kesilen hayvanların elbette yalnız güzel , yağsız kısımları tüketilmiyor. Derisi dışında hemen,hemen her parçasını birileri  tüketiyor.
Uzun yıllardır yapılan araştırmalara göre , obezitede yağların hiç suçu yok. Hatta hormonların çalışması için yağ gerekiyor. Asıl sorun şekerli yiyecek ve içecekler. Ve paketlemiş uzun dayanan yiyecekler. Genetiği değiştirilmiş sebzeler ve suni gübrelerle yetiştirilmiş bitkiler.Organik diye satılan bir dolu yiyecekerin de ne derecede organik oldukları da ne yazık ki  şüpheli.
 Sayın prf dr. Osman Müftüoğlu bu konuyu bu iki yazısında çok güzel anlatmış. Ben de hocama katılıyorum ve asla tereyağı ve zeytinyağından başka yağ kullanmamaya çalışıyorum.
Aşağıda ki yazılar buradan açılmaz ise, SOSYAL .HURRİYET.COM.TR da bulabilirsiniz.
Bir sağlık sorununuz yoksa, yağlıları çok da seviyorsanız, istediğiniz kadar tereyağı, zeytinyağı ya da başka bir sıvıyağ kullanabilirsiniz!
SOSYAL.HURRİYET.COM.TR
Besin seçimlerini yaparken başvurduğumuz doktorların fikirleri zaman zaman ciddi değişiklikler gösterebiliyor. Buna şaşırmamak lazım. Eski bir yazımda da belirttiğim gibi tıp haberlerinde de “moda alanında olanları…
SOSYAL.HURRİYET.COM.TR