"Enter"a basıp içeriğe geçin

BUHARDA PİŞEN FİNCAN KEKLER

IMG_1045Tencerede pişen kek.. Yıllar önce yazlıklarda fırın olmadığı zaman, fırın tencereler vardı. Hemen,hemen her gün ikindi kahvaltısı için bir tencerede peynirli tuzlu bir tencerede şekerli kekler yapardık. Ayrıca çay veya kahve fincanlarında düdüklü tencerenin düdük kısmını açık bırakacak şekilde kekler yapardık.

Hatta benim eski defterimde tarifi de var. Bazen sade  bazen mermer kek.Olurdu. Kızım Temmuz doğumlu yazlıklarda olurdu doğum günleri . Böyle pişirirdim pastalarını. Çok ta güzel olurdu. Sitede bütün çocuklara yeterdi.

Kekleri fincanda veya tek parça kalıpta yapabilirsiniz.

 

 

MALZEMELER

2 yumurta

2 çorba kaşığı yoğurt

2  çorba kaşığı  erimiş tereyağı

1/2 su bardağı şeker

1 su bardağı un

2 çorba kaşığı kakao

1 çorba kaşığı rendelenmiş siyah çikolata

1 çorba kaşığı kabartma tozu( 1 paket)

1 fiske tuz

 

 

HAZIRLANMASI

Yumurtaları bir kasede şekerle bir kaç dakika çırpın. Yoğurt ve tereyağı ilave edin. Çırpmaya devam edin.

 

IMG_1038

Çırpmaya devam edin. Unu kabartma tozu ,tuz ile eleyin . İlave edin. Kakao ve rendelenmiş çikolatayı ilave edin. Karıştırın.

IMG_1039

Bir yayvan tencereye 10 adet Türk kahve fincanı yerleştirin. Bir fırça yardımı ile içlerini hafifçe yağlayın.

IMG_1040

Hazırladığınız karışımı bir dolu çorba kaşığı olacak şekilde paylaştırın. Tencereye fincanların yarısını geçmeyecek şekilde su doldurun.IMG_1041Tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi ocağa alın. Su kaynamaya başlayınca ateşi hafifletin. 20 dakika pişirin.

IMG_1044

Keklerin piştiğini anlamak için  bir bıçak veya tahta çubukla kontrol edin. Temiz çıkarsa pişmiş demektir. Temiz çıkmıyorsa 4-5 dakika daha tencerenin kapağı kapalı pişirin.

IMG_1042Tencereyi ateşten alın soğumaya bırakın. Fincanlar el dayanacak sıcaklığa gelince dikkatle kekleri servis tabağına alın. ( Kolay çıkmıyorsa bir bıçakla kenarlarını oynatın.)

IMG_1046

.

Keklerin üzeri hafif ıslak kekler ılıktır. Üzerilerine rendelemiş çikolata serpin. Çikolata hafif eriyecek ve krema gibi olacaktır.

Çikolata yerine  fıstık veya fındıkla süsleyin.