"Enter"a basıp içeriğe geçin

DÜDÜKLÜ TENCEREDE ZEYTİNYAĞLI ÇALI FASULYE

IMG_1062

Düdüklü tencereler büyük kolaylık ,ayrıca sebzelerde vitamin kaybı daha az oluyor. Dünya şefleri bizim zeytinyağlı sebze yemeklerimizi menülerine almaya başladı.  Ben önce haşlanan sonra buzu suya alınan sebzelerin büyük vitamin kaybı olduğu gibi lezzet kaybı da oluyor. Oysa kendi suyunda  pişmiş sebzeler nasıl da lezzetli. Ben zeytinyağlı Ayşekadın veya çalı fasulyeyi  düdüklü tencerede 10-15 dakikada hiç su ilave etmeden pişiriyorum. Çok az yağ ilave ediyorum. Veya yağsız pişen sebzelere sonradan  hafif zeytinyağı gezdiriyorum. Dostlarım özellikle Sevgili Nuray Demirtaş fasulye yemeklerimi  çok beğenirler.

Rengini domates veriyor . Ama Adanalılar öyle soluk renkli yemekler sevmezler.. Sevgili eşim için bir miktar pul biber ilave ediyorum.

Benim kullandığım tencere eski tip düdüğü indirilen den.Modern tencereler de 10 dk. pişiyor. 5dk. hafif. 5 dk . daha yüksek ısıda.  https://www.nursendogan.com/2014/05/duduklu-tencere-kullanmak/

 

 

 

MALZEMELER

Yarım kilo çalı fasulye

2 orta boy domates

1 orta boy soğan

3-4 çorba kaşığı  extra virgin zeytinyağı

1 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı pul biber (isteğe bağlı)

 

 

HAZIRLANMASI

IMG_1051

Fasulyeleri  yıkayın süzün. Her fasulyenin iki ucunu kesin kılçıklarını varsa ayıklayın.

IMG_1050

Fasulyelerin boylarına göre ikiye veya üçe bölün. Böldüğünüz her parçayı ayırmadan ikiye bölün.

 

IMG_1053

Soğanı ve domateslerin kabuklarını soyun. Küçük, küçük doğrayın. Düdüklü tencereye önce soğanları onun üzerine domatesleri yerleştirin.

IMG_1057

Hazırladığınız fasulyeleri mümkünse dizi halinde yerleştirin.

IMG_1058

Üzerine  tuz ,şeker serpin. 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ilave edin.Tencerenin kapağını kapatın. Çok kısık ateşte 10 dk . pişirin. Sonra ateşi biraz yükseltin. 10 dk. daha pişirin.

 

IMG_1059

Tencereyi ateşten alın. Soğumaya bırakın. Kapağını açın. Fasulyeleri domates ve soğanları almamaya çalışarak bir delikli kaşık ile alın. Servis tabağına yerleştirin.

IMG_1060

Tencerede kalan domates ve soğanların suyu çekilinceye kadar.(eskilerin dediği gibi yağına kalıncaya kadar kaynatın. Bu sırada isterseniz pul biberi  ilave edin.

IMG_1064

Tencereyi ocaktan alın. Kalan zeytinyağını ilave edin. Sosu servis tabağındaki fasulyelerin üzerine aktarın. Oda sıcaklığında servis yapın.