"Enter"a basıp içeriğe geçin

ELMALI MİLFÖY

IMG_1256

Daha önce  yabancı bir yayında görmüştüm bu gül gibi  elmalı milföyleri. Sonra da da yemek.com    görünce , denemeye karar verdim.    yemek.com  da sanki elmalar pişmemiş gibi duruyordu. Benim başıma da aynı şey geldi. Fırında epeyce uzun tutum. Elmalar neredeyse cips gibi kurudular ama hamur bir türlü kızarmadı.  Yağlı hamur muffin kaplarında yeterince genişleyemedi,  bir türlü pişmedi.  Tekrar yapacak olursam baklava yufkası kullanırım. Marmelat veya reçel suyu değil sadece biraz şeker ve tarçın kullanırım.   Veya basit kurabiye hamuru kullanırım. Bu tatlı milföy hamuruna uygun değil bence..
IMG_1257

Elmaların birini bıçakla dilimledim. Diğerini mandolin rende ile dilimledim. İkisi de iyi oldu. Ben elmaları 1 dk micro dalga fırında yumuşattım. Yemek .com da haşlayın diyor. Haşlama değilde sıcak limonlu suda 5 dk da yumuşar bence.

Benim anlattıklarımdan esinlenip yapmak isteyen dostlar,  benimle paylaşın lütfen. En iyi yolu bulalım birlikte. Ben kağıt muffin  kalıpları kullandım  ama, galiba metal kalıplar daha uygun olurdu. ( silicon kalıp kullanmıyorum)

 

IMG_1254

 

 

MALZEMELER

6 adet kare milföy hamuru

2 adet büyükçe kırmızı elma

3 çorba kaşığı ayva veya elma marmeladı veya reçel şurubu

1 tatlı kaşığı tarçın

Ü zerine serpmek için pudra şeker

 

 

 

HAZIRLANMASI

 

Milföy hamurlarını oda sıcaklığında çözülmeye bırakın.

 

IMG_1201

Elmaları yıkayın orta kısımlarını çekirdekleri ile oyarak çıkarıp alın.

IMG_1202

Bıçak veya rende mandolinle ince dilimleyin.

 

IMG_1204

IMG_1218

Limonlu  suya bırakın. Ya aynı su ile 1-2 dk haşlayın. Veya suyunu iyice süzün. Micro dalga fırında 1dkç tutun. Suyunu süzün. Kağıt havlu ile fazla suyu almaya çalışın.

IMG_1215 IMG_1211

Çözülen hamuru hafif un serptiğiniz tahtaya alın. Ortadan ikiye bölün . Her parçayı dikdörtgen olacak şekilde oklava ile açın. Bir miktar marmelat sürün. Tarçın serpin.

 

IMG_1212

 

 

Elma dilimlerini üst,üste yatacak şekilde yeterince dizin.

IMG_1217

IMG_1213

Hamurun diğer yarısını ,üzerine katlayın.
IMG_1214

Yavaşça yuvarlayın.

IMG_1219

Hazırladığınız elmalı milföyleri gül şekli olacak gibi yağladığınız muffin kaplarına yerleştirin.

180 Derecede  önceden ısıtılmış fırın da  aşağı ,yukarı  35-40 dk. pişirin. Elmalar kızarmış ve hamur yeterince pişmemiş ise. Elmaların üzerine bir yağlı kağıt kapatın. Bir müddet daha pişirin.

IMG_1254

Fırından alın. Hemen üzerilerine pudra şekeri   eleyin. Soğumaya bırakın. Ilık servis yapın.

IMG_1258