"Enter"a basıp içeriğe geçin

ENGİNARLI MERCİMEK ÇORBASI

IMG_1311

İstanbul yağışlı serin.. Çorba olmasa olmaz. Sadece kendim için sebze olsun diye enginar,pişiriyordum. Etin yanında sebze olsun istedim. O anda çorba yapmaya karar verdim. Çok az mercimek, sebzelerin yarısı  20 dakikada hazırdı çorba. Tabii düdüklü tencerede.

Ama ne olursa olsun! Türk tarzı tereyağını kızdırıp çorbanın üzerine gezdirmek.. Vazgeçemem!..

Tereyağının mis kokusu bence her çorbaya ayrı bir lezzet katıyor.

 

 

MALZEMELER

1 küçük enginar

1 küçük havuç

1 küçük patates

1 küçük domates

1 küçük soğan

2 küçük yeşil biber

3 çorba kaşığı kırmızı mercimek

1 çorba kaşığı pirinç

1 çorba kaşığı ince bulgur

tuz, kara,biber, kimyon

1 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı zeytinyağı

3 su bardağı su varsa yarısı et suyu

 

 

HAZIRLANMASI

Soğanı ince yemeklik doğrayın. Zeytinyağı ile bir tencereye alın. Hafifçe kavurun. Sebzeleri ayıklayın. Küçük,küçük doğrayın. Soğanın üzerine ilave edin.  1-dakika daha soteleyin. Tuz, şeker ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Ateşi iyice hafifletin. 5 dk. pişirin.
IMG_1304IMG_1303

. Mercimek ve pirinci yıkayın süzün. su veya et suyunu ,bulgur ve kimyonu da ilave edin. Normal tencerede 20,25 dakika , düdüklü tencerede 10 dakika pişirin.

IMG_1305

Çorbayı bir el blendırı ile fazla ezmeden karıştırın. Kıvamını ayarlayın. Gerekirse bir miktar su ilave edin. Bir, iki taşım kaynatın. Ocaktan alın.
IMG_1306 IMG_1307

Tereyağını bir tavada hafif köpürüp açık kahverengi oluncaya kadar kızdırın. Arzu ederseniz yarım çay kaşığı kırmızı biber ilave edin. Kaseye aldığınız çorbanın üzerine gezdirin.

IMG_1308

IMG_1319