"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAYISILI SÜTLAÇ

IMG_1165

Sütlaç , bizim çok eski sütlü tatlımız .. Kıymetini bilmiyoruz galiba. New York ta dondurmacı gibi, sadece Rice Pudding diye neredeyse 25-çeşit, Kahvelisinden ,mangolusuna kadar    pirinç puddingi satıyorlar. Evlere servis yapıyorlar.

https://www.nursendogan.com/2013/04/new-yorkta-yemek/
IMG_1325

 

imagesCA4BF1E5-300x146 imagesCA7AOZFP-300x142

ricetoriches-7324271-300x211

Aynı dondurmada olduğu gibi kaşık,kaşık mini kaselerde alabiliyorsunuz. Ben isterdim ki, biz yapalım bunları. Kıymetini bilemediğimiz diğer yemeklerimizi de yavaş, yavaş yabancılar sahipleniyorlar.

Genç şeflerimizden Mehmet Gürs   bizim yemekleri lokantasına taşıdı ve Dünya 90cısı oldu. Hep söylüyorum. Kendi yemeklerimizi güncel hale getirelim unutmayalım.

Bu sütlacı kuru kayısı ile hazırladım. Nefis bir şey çıktı ortaya.. Bir kısmına vişne reçeli karıştırdım o da ayrıca çok güzeldi.

Pirinç çok iyi pişirilmeli ki nişastası iyice ortaya çıksın. Sütlacı ayrı ,ayrı keselere  paylaştırmak ta gerekmiyor. Bir cam kasede kapağı kapalı  tutun.  Dondurma gibi servis yapın.

 

 

 

MALZEMELER

1 su bardağı pirinç

1 litre süt

1/2 su bardağı şeker

1 tatlı kaşığı vanilya

1/2 su bardağı krema(istenirse)

1 fiske tuz

8-10 adet kuru kayısı

2-3 çorba kaşığı şeker

 

 

 

HAZIRLANMASI

Pirinci fazla ovmadan yıkayın. Bir tencereye alın. Sütün yarısı ve 2 bardak su ilave edin. Kaynamaya başlayınca ,ateşi iyice hafifletin. tuzu ilave edin. Sıvı iyice azalıncaya kadar  arada bir karıştıra, karıştıra pişirin.

IMG_1155

Kalan sütü ve kremayı ilave edin. Pişirmeye devam edin.
IMG_1160Bu arada kuru kayısıları yıkayın. Bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su ilave edin. Kayısılar yumuşayıncaya kadar haşlayın. Şekeri  ilave edin. Suyu iyice çektirin. Tencereyi ocaktan alın.

IMG_1162

Bir el blendırı ile püre yapın. Bir  su bardağını sütlaca ilave edin.

IMG_1170

Kalan püreye  1-2 çorba kaşığı şeker ilave edin. Hafif ateşte bir süre daha kaynatın. Ateşten alın. Bir kaseye aktarın.IMG_1163

İsterseniz   el blendırı ile   çırparak karıştırın. Sütlaç krema gibi hafif pütürlü olsun. Şekerini arzu ettiğiniz gibi ayarlayın. Vanilyayı ilave edin. Tencereyi ocaktan alın. Soğumaya bırakın. Bir  cam veya porselen kaseye aktarın. Kapağı kapalı olarak buz dolabında bekletin.
IMG_1168

Arzu ettiğiniz gibi servis yapın. Üzerinde bir top vanilyalı dondurma ve kayısı püresi ile servis yapın.IMG_1167