"Enter"a basıp içeriğe geçin

MİLFÖY PASTA

IMG_1248

Daha önce niçin tarifini vermediğime üzüldüm .Oysa anıları çok olan bir pasta .Çileklisini vermişim uzun bir süre önce. https://www.nursendogan.com/2010/05/cilekli-milfoy-pastasi/  Ünlü sanatçımız Kıvanç Tatlıtuğ ailesinin Adana da,  Mavi Köşe adında pastahaneleri vardı. Bu pastayı çok güzel yaparlardı. Oradan pasta almak  epey havalı bir şeydi!. Her cumartesi   arkadaşlarla, önce saçlarımızı yaptırır,sonra, pastahaneden birer milföy pasta alır paket yaptırırdık. Saat 2 matinesine Al saray sinemasına giderdik. Filim başlar, biz hışır,hışır paketleri açar pastamızı yerdik!?? Nasıl yapardık bilmiyorum.

Sonraları ben bu pastaları yapmaya başladım. Hazır hamur olmazdı. Ama, pastahaneye   bir gün önceden sipariş verirdik . Bir gün oğlumu hamuru almaya göndermek istedim. Gitmez! Çünkü, Tarsus Amerikandan abileri o bölgeye gitmelerini yasaklamış!  Abilerin,ablaların dedikleri kanun gibidir…  (oğlum da çok sever bu pastayı. )

Milföy hamuru büyük kolaylık. Tuzlu, tatlı her şekilde kullanmak mümkün. Hamuru önceden pişiriyorum. Çok olursa bir kısmını derin dondurucuda  bekletirim. Gerektiğinde krema hazırlar hemen servis yaparım. Bu pasta kremasından dolayı yumuşar onun  için, tüketilecek kadarına krema sürmek ve aynı gün servis yapmak gerekir.

 

 

MALZEMELER

1 paket kare milföy hamuru

Krema için

1 yumurta sarısı

1 çorba kaşığı nişasta

2 su bardağı süt

2-3 çorba kaşığı şeker

1 çorba kaşığı tereyağı veya hazır krem şanti tozu

1 fiske tuz

vanilya

 

 

HAZIRLANMASI

Hamurları oda sıcaklığında 15-20 dakika bekletin. Her kareyi ikiye bölün . Yağlı kağıt yayılmış fırın tepsisine dizin.
IMG_1221


IMG_1223

Üzerlerine yine yağlı kağıt yayın. Hamurun kabarmasını engellemek için ikinci fırın tepsisini üzerilerine yerleştirin.

IMG_1273

IMG_1286

Veya  hamurların üzerine çatalla delikler açın. Daha küçük pastalar için, her kareyi 4 e bölün.

IMG_1230

2oo derecede ısıtılmış fırında önce 20 dk.pişirin. Üzerinde ki tepsiyi ve kağıdı alın. 20 dk daha üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Fırından alın soğumaya bırakın.

IMG_1233

Her parçayı bir bıçak yardımı ile dikkatle ikiye ayırın.

IMG_1227 IMG_1228

Kremayı hazırlamak için, yumurta sarısı ve şeker ve nişastayı karıştırın. Sütü ilave edin. Sürekli karıştırıp 5 dk. pişirin.  Soğumaya bırakın.

IMG_1234

Tereyağı ilave ediyorsanız fazla soğumadan ilave edin. Krem şanti için iyice soğutun. Krem şanti vanilya ve tuz ilave edin. Mikserle 5 dk. çırpın.

IMG_1241

Pişmiş hamurların 4 parçasının aralarına bolca krema sürün üst,üste yerleştirin.

IMG_1242 IMG_1243

Pudra şekerini üzerilerine eleyin.
IMG_1247